Gineli darbecilerden 'katliam ve tecavüz'

Gineli darbecilerden 'katliam ve tecavüz'
Gineli darbecilerden 'katliam ve tecavüz'

Stadyumda protesto düzenleyen muhalifler, gösteriden çıkarken güvenlik güçlerinin hedefi oldu, süngüden geçirildi. FOTOĞRAF: afp

Gine'de cuntayı protesto eden 50 bin kişiye ateş açıldı. Askerler kadınlara tecavüz ederken, en az 157 ölü, 1250 yaralı var

KONAKRİ - Batı Afrika’nın zengin alimünyum rezervine rağmen en fakir ülkesi Gine’den, aralıkta darbe yapan cunta yönetiminin protestocu muhaliflere katliam yaptığı haberleri geliyor. Dün güvenlik güçleri başkent Konakri’de 28 Eylül Stadyumu’nda toplanıp cuntanın istifasını isteyen 50 bin kişinin üzerine ateş açarken,  hastane yetkilileri en az 157 kişinin öldüğünü, 1250’sinin yaralandığını söyledi. Ama bu sadece hastaneye ulaşan ceset sayısı.
Haberlere göre, gerçek mermi kullanan askerler, kontrolden çıkıp kadın, erkek, çoluk-çocuk demeden kalabalığı süngüden geçirdi, kadınlara tüfek ve botlarla tecavüz etti. Çok sayıda gösterici gözaltına alındı.
Merkezi Dakar’da bulunan Afrika İnsan Haklarını Savunma Buluşması örgütünün Gine sorumlusu Mamadi Kaba, kadınların statta, sonra kışla ve karakollarda tecavüze uğradığını söyledi. Askerlerin evleri ve mağazaları yağmaladığını aktaran Kaba, “Bu sadece bir gösteriydi, kimse şiddeti düşünmedi” diye konuştu. Gineli insan hakları savunucusu Süleyman Bah, katliamın statta başladığını belirtip “Askerler gösteri bitince dışarı çıkmaya çalışanlara ateş açtı ve insanları süngüledi. Botlarıyla kadınlara tecavüz eden erler gördüm” dedi. RF1’e bağlanan protestocu Muhtar Diyallo, manzarayı “Kadınlara uluorta tecavüz ediyorlar. Tüfeklerini kadınların vajinalarına sokuyorlar” diye anlattı.

Cunta lideri doğruladı
Gine’de 26 asker ve altı sivilden oluşan cuntayla yönetimi ele geçirmiş Yüzbaşı Musa Dadis Kemera, devlet radyosundan “Bu vahşeti gerçekleştirenler ordunun kontrolden çıkmış unsurlardır. Kulağıma gelenler benim de midemi bulandırıyor. Devletin başı olmamama rağmen ben bile bunları kontrol edemez hale geldim” diyerek, askere kışlaya dön çağrısı yaptı. Cumhuriyetçi Güçler Birliği lideri ve eski başbakan Sidya Toure ise, Kemera yönetimini cesetleri saklayıp ‘katliamın boyutu’nu gizlemekle suçladı. Ve bu açıklamanın ardından gözalıntına alındı.
Kemera, Gine’yi 24 yıl  demir yumrukla yönetmiş Lansane Konte ölür ölmez Aralık 2008’de yönetimi ele geçirmişti. Başta eski sömürge gücü Fransa olmak üzere  BM, AB, Afrika Birliği ve ABD’den olaylara kınama yağdı. (afp, Reuters)