Girit'te holigan turiste isyan

Turizmden büyük gelir sağlayan Yunan adalarının başında gelen, lakin ülke geneline göre epey muhafazakâr olan Girit'te yerel halk, alkolü aşırıya kaçırdıktan sonra sabahlara kadar olay çıkaran turistlere karşı isyan bayrağı açtı.
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Turizmden büyük gelir sağlayan Yunan adalarının başında gelen, lakin ülke geneline göre epey muhafazakâr olan Girit'te yerel halk, alkolü aşırıya kaçırdıktan sonra sabahlara kadar olay çıkaran turistlere karşı isyan bayrağı açtı. Herakliyon (Kandiye) şehrine bağlı turistik Malia kasabasının sakinleri, sabahlara kadar alkol içip sokaklarda çırılçıplak soyunan, plajlarda sevişen, yoldan geçenlere sarkıntılık eden ve sık sık kavga çıkaran turistlere 'dur' demek için sokaklara döküldü.
Deşarj turizminin sonu
Son yıllarda Avrupa'da moda olan 'deşarj turizmi'nin öncüsü Britanyalıların gözdesi haline gelmeye tahammül edemeyen Malia sakinleri, dün 'Turistler çocuklarımıza kötü örnek oluyor' sloganıyla sahil kasabasının anayolunu trafiğe kapattı. Protestocular arasında otelciler, esnaf, yerel yetkililerin yanı sıra Malia belediye başkanının bulunması dikkat çekti.
'Artık yetti' yazılı broşürler dağıtan protestocular, emniyet yetkililerini derhal tebdir almaya çağırırken, hükümetin yabancı gençlere Malia'da seks ve eğlence vaat eden turizm acentelerine demir yumruk indirmesini ve ucuza içki satarak aşırı alkol dozuna yol açan barların sıkı denetlenmesini istedi. Halkın arasında sevişen, dövüşen ve etrafı kırıp döken Britanyalı gençlerin görüntüleri Yunanistan'daki televizyonlara da yansırken, esnaf bu yüzden erkenden dükkânlarını kapatmak zorunda kaldıklarını, turistlerin bira kutularıyla vitrinlerini aşağı indirdiğini, hatta geceleri çok tehlikeli olduğu için ailece yürüyüşe bile çıkamadıklarını anlattı.
Zorba'nın memleketi
Girit Adası'nda yaşayanlar Yunanistan'ın diğer bölgelerinin sakinlerinden farklı. Daha muhafazakâr, daha az konuşan Giritlilerin kan davası ve silah taşıma gibi 'gelenekleri' de var. Düğünlerde 5 bin el ateş edilmezse gelin ile damadın mutlu olmayacağına inanan, sözüne güvenilir buna karşı hayli asabi yapıları da olan Giritliler, 'deşarj turizmi'ni kaldıramıyor. Eski başbakan Elefterios Venizelos, yazar Nikos Kazancakis gibi pek çok ünlünün memleketi olan ada, özellikle son 20 yılda turizmden çok büyük gelir sağlıyor.
Maila yıllardır 'Yunanistan'ın İbiza'sı' diye nitelendirilirken, 'deşarj turizmi'nin diğer gözde yerleri, Girit'te Matala, Rodos Adası'nda Faliraki, Zakinthos Adası'nda Lagana ve Mikonos Adası'nın Super Paradise kasabaları.