Gitmo davasında kavram karışıklığı

ABD Başkanı George W. Bush'un geçen yıl çıkardığı ve Gitmo'daki (Guantanamo) esirlerin askeri mahkemelerde yargılanmasına olanak tanıyan terörle mücadele yasasının uygulaması, kavram karışıklığı nedeniyle arapsaçına döndü.

NEW YORK - ABD Başkanı George W. Bush'un geçen yıl çıkardığı ve Gitmo'daki (Guantanamo) esirlerin askeri mahkemelerde yargılanmasına olanak tanıyan terörle mücadele yasasının uygulaması, kavram karışıklığı nedeniyle arapsaçına döndü.
Kanadalı esir Ömer Kadir'in yargılandığı dünkü davada askeri yargıç, esirin bu tip mahkemede yargılanması için önkoşul olan 'yasadışı düşman savaşçı' tanımına uymadığını belirterek, dava gerekçelerini reddetti. Yargıç Peter Brownback, yasaya göre sadece 'yasadışı düşman savaşçı'ların askeri mahkemede yargılanabileceklerini belirtip, Kadir'in 2004'te 'düşman savaşçı' statüsüne konulduğunu ifade etti. Esirlerin statüsünün değiştirilmesinin uzun ve zor olacağını söyleyen Kadir'in avukatı Dwight Sullivan ise, kararın Gitmo'daki 380 esiri etkileyeceğini belirtip, yasanın tıkandığını savundu. 2002'de Afganistan'da yakalandığında 15 yaşında olan Kadir, cinayet, terör ve casusluktan suçlanıyordu.