Gitmo esire tırnakla gırtlak kestiriyor

ABD Yüksek Mahkemesi, yıllardır Guantanamo'da tüm yasal haklardan mahrum şekilde tutulan 305 esirin durumunu görüşmeye başlarken, kamptan tüyler ürperten bir intihar teşebbüsü haberi geldi.

GUANTANAMO - ABD Yüksek Mahkemesi, yıllardır Guantanamo'da tüm yasal haklardan mahrum şekilde tutulan 305 esirin durumunu görüşmeye başlarken, kamptan tüyler ürperten bir intihar teşebbüsü haberi geldi. Altı yıldır hakkında hiçbir suçlamada bulunulmadan üste tutulan Cezayirli bir esirin uçlarını keskinleştirerek bıçak gibi kullandığı tırnaklarıyla kendi boğazını kesip intihara kalkıştığı ortaya çıktı. ABD ordusu bu tavrı 'intihar teşebbüsü' yerine 'ABD ordusunu gözden düşürme amaçlı kendine zarar verme' olarak yorumladı.
Olayın gazetecilerin üssü ziyaret ettiği kasım başında, esirlerin günlük beş dakikalık duş sırasında meydana geldiği açıklandı. Kanlar içinde kalan esirin acil müdahaleyle kurtarılarak kampın kliniğinde tedavi altına alındığı belirtildi. Bir klinik yetkilisi esirin boğazına birkaç dikiş attıklarını ve bir hafta psikolog denetiminde tutulduğunu aktardı. Kampın komutan yardımcısı Andrew Haynes ise, "Yoğun kan akışı vardı" diye aktardığı vakayı intihara teşebbüs değil 'kendine zarar verme' olarak yorumlayarak, "Son iki haftada yarım düzine kendine zarar verme vakası yaşandı" dedi. Haynes, intiharları 'Amerikan güçlerini gözden düşürme girişimi' diye nitelerken, insan hakları örgütleri bunun umutsuzluktan kaynaklandığını vurguluyor. Esirin avukatı Zachary Katznelson müvekkilinin hiçbir suçlama olmaksızın altı yıldır tutulduğunu hatırlattı.
İntiharlar saklanıyor
Ocak 2002'de açılan üste Haziran 2006'da iki Suudi ve bir Yemenli, mayısta da bir Suudi esir intihar etmişti. Mayıs 2006'da üç esir ilaç yutup intihara kalkışmıştı. Bunun üzerine günlük ilaç dozları düşürülmüş ve intiharda kullanılabilecek eşyalara karşı kontroller sıklaştırılmıştı. Ama 'kendi kendine zarar' verme diye geçiştirilen intihar teşebbüslerinin nadiren basına sızdığı belirtiliyor. 11 Eylül saldırılarının mimarı olduğu söylenen Halid Şeyh Muhammed ile ilişkisi gerekçesiyle esir alınıp yıl başında bırakılan eski Baltimore sakini Mecid Han, geçen yıl CIA'in gizli merkezinden Guantanamo'ya sevk edildiğinde dişlerini bileğine geçirip intihara kalkışmıştı. Han'ın hikâyesi ancak serbest bırakılınca gün yüzüne çıktı.
Yüksek Mahkeme ise yönetimin esirleri federal mahkemelere gitmekten mahrum bırakmasını ve ne zamana kadar bu şekilde tutabileceğiyle ilgili üçüncü davayı dün görüşmeye başladı. Önceki iki davada Bush yönetimi haksız bulunmuştu. 2006'da yönetim, Mahkemenin esirlerin federal mahkemelere çıkarılması kararını boşa çıkarmak için 'düşman savaşçı' tabirini bulup esirleri askeri mahkeme kapsamında tutan 'Askeri Komisyonlar Yasası'nı çıkarmıştı. Kurulan 'Savaşçı Statüsünü Gözden Geçirme Mahkemeleri' esirlerin 'düşman savaşçı' olup olmadığına karar veriyor, olmayanları bırakıyor. Mahkeme, bu kez Guantanamo'nun federal yargının yetkisi alanına girip girmeyeceğine karar verecek. (Dış Haberler)