Gitmo esirinin halinden hip-hop'çu anlar

ABD'de 11 Eylül saldırılarından 5.5 yıl sonra nihayet yasallığı sorgulanmaya ve kapatılması çağrıları yükselmeye başlayan Guantanamo'daki esir kampına karşı, hip-hop'çular da bayrak açtı.

WASHINGTON - ABD'de 11 Eylül saldırılarından 5.5 yıl sonra nihayet yasallığı sorgulanmaya ve kapatılması çağrıları yükselmeye başlayan Guantanamo'daki esir kampına karşı, hip-hop'çular da bayrak açtı. Bush yönetimine ağza alınmadık eleştiriler yönelten ve başları polisle beladan kurtulmayan hip-hop'çular, Gitmo'nun kapatılması ve işkencenin bitirilmesi için lobi yapmak uğruna nefretle andıkları Kongre'ye çıkarma yaptı. Siyahi sanatçıların, ABD'nin hiçbir yasal statü vermeden tuttuğu esirlerin adalet için verdikleri mücadeleyi kendi mücadeleleriyle özdeşleştirmesi dikkat çekti.
'Ağzımda iğrenç bir tat kaldı'
Hip-hop'çular, Kongre üyeleriyle temasları sonrası basın toplantısı düzenledi. Dead Prez ('Ölü başkanlar'ın kısaltması) grubunun rap'çisi M1, zaman zaman alkışlarla kesilen konuşmasında şunları söyledi: "Bu koridorlarda dolaşırken ağzımda iğrenç bir tat kaldı. Bu ülkenin halkını temsil ettiğini iddia ederken, diğer insanlara arkadan vuran, en aşağılayıcı eylemlerde bulunan bu binaya gelmek zorunda kaldım. Ben varoştan geliyorum, sizin orjinal gangstalar (siyah argosunda gangster) dediklerinizi temsil ediyorum. Ama şimdi orjinal kurbanlardan söz etmek istiyorum. Biz aslında terörün kurbanlarıyız. Uyuşturucuyla savaş adı altında açılan savaşın kurbanlarıyız. Bush'un politikaları sefalet ve ıstıraptan başka şey getirmedi."
Siyahların Amerikan siyasetine katılımını teşvik için kurulan Hip-Hop Kurulu'nun başkanı Peder Lennox Yearwood Jr. da şunlara dikkat çekti: "Gitmo'nun kapatılması kampanyamız, ABD'de 1865'te köleliğin kaldırılmasıyla sembolik olarak bağlantılıdır. Buraya iki mücadeleyi birbirine bağlamak için geldik. Dünyanın en zengin ülkesi insanların haklarını çiğnerken, bu artık sen-ben meselesi olamaz." Yearwood'un 'İşkenceyi şimdi durdur' yazılı bir kemer takması da dikkat çekti.
Amerikan Sivil Özgürlükler ve Uluslararası Af Örgütü gibi kuruluşların desteklediği hip-hop kampanyası çerçevesinde 26 Haziran'da başkent Washington'da bir konser ve yürüyüş düzenlenecek. Bu etkinlik sırasında Amerikan Kongresi'ni esirlerin ABD'deki sivil mahkemelerinde yargılanması kararı çıkarmaya çağıran bir bildiri için de imza toplanacak.
Gitmo esirlerinden şiir kitabı
Öte yandan Iowa Üniversitesi de Gitmo esirlerinin şiirlerinden oluşan bir kitap hazırlıyor. Ağustosta satışa çıkacak olan 'Guantanamo'dan Şiirler: Esirler Konuşuyor' adlı kitapta 17 esirin 22 şiiri yer alacak. Kitabın editörü Marc Falkoff, şiirleri avukatların dışarı çıkarttığını söyledi. Bu şiirlerden biri de Bahreynli esir Cuma El Dussari'nin yazdığı 'Ölüm Şiiri': 'Kanımı alın/Kefenimi, vücudumun parçalarını alın/Mezarda cesedemiin fotoğraflarını çekin/Onları dünyaya/Yargıçlara/İnsanların vicdanına/İlkeli ve dürüst insanlara gönderin.'