Gitmo ile işkencelere son verilecek

Obama görevdeki ikinci gününde hukuksuzluk ve işkencenin sembolü görülen Guantanamo'daki askeri üssün bir yıl içinde kapatılması talimatı verdi. Yeni başkan işkenceli sorgu tekniklerini de yasakladı

WASHINGTON - Ayağının tozuyla Bush yönetiminin pek çok uygulamasına son veren yeni ABD Başkanı Barack Obama’nın önceliği Guantanamo. Önceki gün Bush yönetiminin hukuksuzluğu ve işkencelerinin simgesi Guantanamo kampının özel askeri komisyonlarına esirlerin davalarının durdurulması emrini veren Obama, dün Guantanamo’nun kapatılması, terör zanlılarının esir alınmasının gözden geçirilmesi, esirlerin sorgulanmasında işkenceye başvurulmasının bırakılması dahil bir dizi başkanlık emrini imzalamak için dolmakalemini çıkardı. 
Başkanlık emirlerinin içeriği şöyle: ‘Guantanamo’daki gözaltı tesisleri uygulanabildiği ölçüde çabuk kapatılacak, bu süre bir yıldan uzun olmayacak. CIA gözaltı ve sorgu kuralları değiştirilecek, dünyadaki tüm Amerikan tesislerinde sorgu standartlarına ordunun saha talimatnamesinde zikredilen sınırlamalar getirilecek. CIA’in üçüncü ülkelerdeki hapishanelerde gizli terör zanlılarını tutması yasaklanacak.’ 2006 tarihli talimatname dayak, köpekle korkutma, elektrik şoku verme, suda boğulma noktasına getiren ‘waterboarding’i yasaklıyor. Gitmo’da kalan 245 esirin akıbetinin ne olacağına açıklık getirmeyen Obama, daha önce Amerikan federal mahkemelerinde yargılama sözü vermişti. 

‘Şeytanın aklına bile gelmez’
Dün eski esirlerden 38 yaşındaki Mustafa Ait Idır, yedi yıl kalıp aklanarak çıktığı Gitmo’daki işkenceleri anlatırken, “Şeytanın aklına bile böyle kötü bir yer yaratmak gelmez” dedi. CNN’in yayımladığı ankete göre Amerikalıların yüzde 51’i Gitmo’nun kapatılması, yüzde 47’si açık kalmasından yana. (afp, aa)