Gitmo yargısı Bush'a ağır darbe indirdi

Bush yönetiminin 'Gitmo'daki terör zanlılarının federal mahkemelere çıkarılmasını önlemek ve Cenevre Sözleşmesi'nin baypas için...

GUANTANAMO - Bush yönetiminin 'Gitmo'daki terör zanlılarının federal mahkemelere çıkarılmasını önlemek ve Cenevre Sözleşmesi'nin baypas için kurdurduğu olağanüstü askeri mahkeme, iki zanlıyla ilgili verdiği kararlarla Beyaz Saray'a ağır darbe indirdi. Askeri mahkeme, 2002'de 15 yaşındayken Afganistan'da bir askeri el bombasıyla öldürdüğü suçlamasıyla esir alınan Kanada vatandaşı Ömer Hadr ve Kaide lideri Usame bin Ladin'in şoförü olduğu söylenen Yemenli Salim Ahmed Hamdan'ın 'yasadışı düşman savaşçı' tanımına girmediğine, bu yüzden de yargılamayacağına hükmetti. Mahkeme ayrıca Hamdan'ın aleyhine teröre destek, öldürmeye teşebbüs ve komplo suçlamalarına dair delil olmadığından davasını da düşürdü.
Yüksek Mahkeme'nin, esirlerin özel yargının yasadışı olduğuna hükmetmesi yüzünden ve 'düşman savaşçı' tanımı Cenevre Sözleşmesi yükümlülüklerini devreye soktuğundan Bush yönetimi geçen yıl Kongre'den çıkarttığı yasayla esirler için 'yasadışı düşman savaşçı' etiketi bulmuştu. Gel gör ki mahkeme önceki gün görevsizlik kararı verirken, geçen yıl esirlerin askeri komisyonca 'düşman savaşçı' diye tanımlandığını, sonradan kurulan mahkemenin ise sadece 'yasadışı düşman savaşçıları' yargılayabileceğini belirtti. Karar mahkemeyi felce uğratırken, esir tutulan 380 esire emsal teşkil edip etmeyeceği tartışması da başladı.
Beyaz Saray sözcüsü Tony Fratto, yargıçlarla aynı görüşü paylaşmadıklarını açıklarken, savcılar yeni askeri komisyonun Hadr'ı yeniden 'yasadışı düşman savaşçı' diye nitelenmesi halinde yargılama olabileceğini söylüyor. Hamdan'la ilgili olarak da dava düşse bile mahkemenin devam edeceği öne sürülüyor. İşin temyiz aşaması ise biraz tuhaf. Zira ortada temyiz makamı yok. Hukukçular kararı 'Bush yargısının başarısızlığının ispatı' olarak niteledi. İnsan Hakları İzleme örgütü 'Bu, mahkemenin ölüm ilanıdır' tespiti yapıp esirlerin sivil mahkemelerde yargılanmasını istedi.
(Dış Haberler)