Gitmo'daki itaatkâr esirlere büyük lütuf

ABD'li yetkililer, hakkın hukukun geçerli olmadığı ve geçen yıl üç esirin intihar ettiği Guantanamo Üssü'nü, esirler için nispeten 'çekilir' kılıp 'insanileştirmek' iddiasında.

WASHINGTON - ABD'li yetkililer, hakkın hukukun geçerli olmadığı ve geçen yıl üç esirin intihar ettiği Guantanamo Üssü'nü, esirler için nispeten 'çekilir' kılıp 'insanileştirmek' iddiasında. Halen 375 esirin hiçbir yasal hak tanınmadan tutulduğu üste artık haftada bir film izleme geceleri düzenlenip esirlerin sınırlı da olsa TV izlemesine izin verilecek. Esirlere sebze yetiştirme yani bahçıvanlık hakkı da tanınacak. Ama tüm esirler değil sadece 'en itaatkârları' bu 'kıyak'tan yararlanacak. Zira TV izleme ve sebze yetiştirme hakları sadece 'itaatkâr esirlerin' tutulduğu Kamp 4'teki 45 esire tanınacak. Bu 45 esir de, televizyonda gönüllerinden geçen her programı izleyemeyip üsteki yetkililerinin seçtiği belgesel filmlerle yetinmek zorunda kalacak. Bunlardan biri Alaska'daki açık deniz balıkçılığıyla ilgili 'Ölümcül Av' adlı belgesel.
'Şartları düşünsünler'
Amiral Mark Buzby'ye göre uygulamanın amacı, 'esirlerin zihinsel faaliyetlerini artırmak.' Geçen yıl 100 esirin salıverilmesiyle kısıtlamaları esnetebildiklerini söyleyen Buzby, "Bunu esirlerin tüm gün hücrelerinde oturup sadece içinde bulundukları şartları düşünmelerini ve bunun doğuracağı olumsuzlukları engellemek için planladık" dedi. Esir avukatı Marc Falkoff ise uygulamayı 'yara bandı' diye niteleyip "Çoğu müvekkilimizin mücadele ettiği umutsuzluk ve üzüntüyü hafifletmeye hiçbir faydası olmayacak" eleştirisi getirdi. (Independent)