Gitmo'yu Cezayir'e tercih eden esir

Guantanamo'da 2002'den beri tutulan ve her gün 22 saatini penceresiz bir hücrede geçiren Cezayirli esir Ahmet Belbaça, şubattan beri kendisine sunulan özgürlüğü elinin tersiyle itiyor. Diğer esirlerin aksine kampta kalabilme savaşı veren...

GUANTANAMO - Guantanamo'da 2002'den beri tutulan ve her gün 22 saatini penceresiz bir hücrede geçiren Cezayirli esir Ahmet Belbaça, şubattan beri kendisine sunulan özgürlüğü elinin tersiyle itiyor. Diğer esirlerin aksine kampta kalabilme savaşı veren 38 yaşındaki Belbaça, bu yolda ABD Temyiz Mahkemesi'ne başvurarak tahliyesinin engellenmesini talep etti. Zira Cezayir'e yollanırsa ya işkence göreceği ya da İslamcılarca öldürüleceği fikrinde.
Delta Kampı'nın en acımasız kuralların geçerli olduğu altı numaralı kısmında tutulan Belbaçe'nin çelik hücresinde pencere yok, diğer esirlerle iletişim kuramıyor. Sadece günde iki saat metal bir hücrede egzersiz yapabiliyor. Yasal danışmanı Zachary Katznelson, "Hücresinin bir mezar gibi olduğunu ama burada kalmak istemesi delice gibi görünse de bunu Cezayir'de karşılaşacağı koşullara tercih ettiğini söylüyor" diyor.
Prescott'un odasını temizlemiş
Cezayir'de muhasebeciyken İslamcılardan ölüm tehdidi alan Belbaçe, 1999'da önce Fransa'ya, ardından Britanya'ya gitmiş. Bournemouth'da otelde temizlikçilik yaparken İşçi Partisi konferansında John Prescott'un odasını temizlemiş. Eski başbakan yardımcısı teşekkür mektubuyla yüklü bahşiş bırakmış. 2001'de dini eğitim almak üzere Pakistan ve Afganistan'a gidince hayatı değişmiş. İşgal sonrası Pakistan'da 'kelle avcıları' tarafından yakalanıp ABD ordusuna satılmış, gözaltı merkezinde pek çok kez dövülmüş. Mart 2002'de ise Gitmo'ya götürülmüş. Önce Taliban'la bağlantılı olmakla suçlansa da şubatta 'tehdit değeri' taşımadığına hükmedilmiş. (Times)