'Golan'ın da sözü elbet geçer' vaadi Şam'a yetti

ABD'nin Annapolis kentinde düzenlenecek Ortadoğu toplantısında 1967'den beri İsrail işgali altındaki Golan Tepeleri'nin de bir oturumda ele alınacağı vaadi üzerine Suriye de katılıyor.

ANKARA - ABD'nin Annapolis kentinde düzenlenecek Ortadoğu toplantısında 1967'den beri İsrail işgali altındaki Golan Tepeleri'nin de bir oturumda ele alınacağı vaadi üzerine Suriye de katılıyor. Ancak diğer Arap ülkelerinin dışişleri bakanları düzeyindeki katılımına karşılık, Şam, dışişleri bakan yardımcısı Faysal Mikdat'ı yollamakla yetiniyor. ABD yönetimi Golan'ın da anıldığı resmi gündem açıklamamışken, İsrail Başbakanı Ehud Olmert'le birlikte dün Washington'ın yolunu tutan Dışişleri bakanı Tzipi Livni, "Suriye gündeme 'kapsamlı barış' ifadesini dahil ettiğimiz için katılma kararı aldı" dedi. Livni, Annapolis'te kendisinin de katılacağı bir oturumda Golan'ın da ele alınabileceğini ekledi. Suriye Dışişleri Bakanı Naci Muallim katılma kararlarında ABD yönetiminin Golan'ı da toplantı gündemine katma kararının etkili olduğunu savunmuşken, Olmert ABD'nin, katılımı karşılığında Şam'a bir söz vermediğini söyledi.
Türkiye de telefon diplomasisi yürüttü
Türkiye de Suriye'nin katılımı için arabuluculuk yaptı. Dışişleri Bakanı Ali Babacan, dün Washington'a hareketi öncesi bazı ülkelerin katılım tereddütleri nedeniyle İsrail ve Suriye ile telefon diplomasisi yaptıklarını söylerken, "Suudi Arabistan ve Suriye'nin konferansa katılma kararını memnuniyetle karşıladık. Umarız yeni barış müzakereleri başlar" dedi. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra Almanya, Rusya, Fransa liderlerinin de Olmert ile telefon görüşmeleri yaptıkları kaydediliyor.
İran ise Annapolis toplantısının gereksiz olduğunu savundu. Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Arap ülkelerini ima edip, "Sözde konferans, Filistin halkının çıkarına değil. Amaç işgalci Siyonistleri desteklemek. Bu konferansa katılmak siyasi zekâ yoksunluğuna işaret" eleştirisi getirdi. Ahmedinecad'ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'la telefonda görüştüğü kaydedildi. (afp, ap)