Goldstone Raporu BM Kurulu'ndan geçti

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER - İsrail’in geçen yıl 27 Aralık’ta başlayıp 22 gün süren ve üçte bire yakını çocuk 1417 Filistinli’nin ‘öldüğü Dökme Kurşun’ operasyonunda hem İsrail hem de Hamas’ı savaş suçu işlemekle itham eden Goldstone raporunu destekleyen karar tasarısı dün BM Genel kurulu’nda kabul edildi. İki günlük tartışmaların ardından veto hakkının bulunmadığı genel kurulda 192 üyeden aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 114 ülke ‘Evet’, ABD ile İsrail’in başını çektiği 18 üye ‘Hayır’ ve 44 ülke çekimser oy kullandı. AB üyelerinden Almanya, İtalya ve Hollanda karara ‘evet’ derken Britanya,Fransa, İsveç, İspanya, Portekiz ve Kıbrıs Rum Kesimi ‘çekimser’ kaldı.
Karar tasarısında BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’dan raporu BM Güvenlik Konseyi’ne sunması, İsrail ile Hamas’tan da savaş suçu işlediklerine dair iddialarla ilgili üç ay içinde kendi iç soruşturmalarını başlatmaları isteniyor. Güney Afrikalı Yahudi kökenli yargıç Richard Goldstone’un hazırladığı 575 sayfalık raporda, BM Güvenlik Konseyi’nden İsrail ve Filistin tarafına savaşla ilgili güvenilir soruşturma yürütmeleri için altı ay süre tanınıyor. Taraflar bu yükümlülüğü yerine getirmezse konunun Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne havalesi öngörülüyor. Ancak kararın daimi üye ABD veto edeceğinden BM Güvenlik Konseyi’nden geçmesi beklenmiyor.
İsrail’in BM elçi yardımcısı Daniel Carmon kararı ‘ön yargılı ve tek taraflı’ diye suçlarken “İsrail’in halkını savunması için en doğal hakkını hiçe sayıp, terör saldırılarına kucak açıyor” dedi. Carmon kararın bölgedeki olumlu diplomatik çabalara zarar vereceğini savundu. ABD’nin BM elçisi Alejandro Wolff ise ‘hayır’ oyuna “Amacımız iç süreçlere saygı gösterip, barış görüşmelerinin yeniden başlamasını desteklemek” açıklaması getirdi. (Reuters)