Gönül'den Gates'e uyarı: İlişkiler ipoteğe girer

Savunma Bakanı Vecdi Gönül, ABD Kongresi'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi'nde ele alınacak Ermeni iddialarını destekleyen tasarı hakkında ABD Savunma Bakanı Robert Gates'e mektup yolladı.

ANKARA - Savunma Bakanı Vecdi Gönül, ABD Kongresi'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi'nde ele alınacak Ermeni iddialarını destekleyen tasarı hakkında ABD Savunma Bakanı Robert Gates'e mektup yolladı. İlişkileri krize sokacak bu gelişmenin mutlaka engellenmesi gerektiğini vurgulayan Gönül, dostluk ve işbirliği çerçevesinde yürütülen ilişkilerin böylesi bir tasarının kabulü halinde istenmeyen bir ipotek altında kalmasının kaçınılmaz olacağını belirtti. Gönül, böyle bir gelişme sonucunda Türk kamuoyunun göstereceği tepkinin tetikleyeceği dinamiklerin denetim altında tutulmasının güç olacağını ve tasarının kabulünün Türk ve Amerikan halklarının çıkarlarına hizmet etmeyeceğini vurguladı.
Amerikalı savunma şirketlerine de mektup
Savunma Bakanlığı birimleriyle ortak projeler yürüten Amerikan savunma sanayi şirketlerine de birer mektup gönderilerek, Ermeni tasarısının engellenmesine yönelik girişimlerde bulunmaları istenildi.