Gonzales'i yargıç skandalı koltuktan etti

ABD'de 2008 başkanlık seçimi yaklaşırken, Başkan George W. Bush'un en yakın çevresinde skandallara batmış isimler birer birer yuvadan uçuyor. Bush'un 'beyni' diye nitelenen siyasi danışmanı Karl Rove'dan bir kaç hafta sonra...

WASHINGTON - ABD'de 2008 başkanlık seçimi yaklaşırken, Başkan George W. Bush'un en yakın çevresinde skandallara batmış isimler birer birer yuvadan uçuyor. Bush'un 'beyni' diye nitelenen siyasi danışmanı Karl Rove'dan bir kaç hafta sonra, hukuki akıl hocası olan Adalet Bakanı Alberto Gonzales de istifa etti. Cumhuriyetçilerle işbirliği yapmayan savcıları görevden alma skandalının başını yediği Gonzales, Demokratların kazandığı kasımdaki Kongre seçiminden beri Bush yönetiminden ayrılan 10. yetkili oldu.
1990'larda Teksas Valisi Bush'un sağ kolu olan Gonzales, Bush'a idam şampiyonu yaptığı eyalette hiçbir ölüm cezasını müebbet hapse çevirmemesini tavsiye etmişti. Bush 2000'de Beyaz Saray'a çıkarken Gonzales'i yanında hukuk danışmanı olarak götürdü. Bu sıfatla 11 Eylül sonrası Bush'a başkan ve başkomutan olarak terör zanlılarının yargısız esir alınması ve 'işkenceli' sorguları emredebilme yetkisi bulunduğuna dair resmi belge hazırladı. Gonzales, terörle savaş yasalarının mimarıydı ve işkenceyi 'yeniden tanımlama'ya kalktı. Guantanamo'da esir tutulanlar için 'düşman savaşçı' yaftasını uydurup Cenevre sözleşmelerinden kaynaklanan haklara sahip olmadıklarını öne sürdü. İşkence skandalı
Irak'taki Ebu Garip'te patladığında, ABD'nin imajı yakın tarihin en büyük darbesini yedi. Selefi John Ashcroft'ın izin vermemesine rağmen tüm telefon konuşmaları ve e-postaları mahkeme izni olmaksızın dinleme programını yürürlüğe koyan Gonzales sayesinde FBI da telefon ve internet şirketlerinden müşterilerinin özel bilgelerini zorla alabildi.
Ama istifa nedeni, Cumhuriyetçilere sadakat göstermeyen savcıları kovmaya kalkması. Rove 93 savcının birden kellesini isterken, aralıkta sekiz savcı kovuldu. Martta Gonzales savcıların kötü performanslarını gerekçe gösterse de müsteşarıyla Beyaz Saray arasındaki 150 sayfalık yazışmalar medyaya sızdı. Şimdilik yardımcısı Paul Clement'in vekalet edeceği bakanlığa İçişleri Bakanı Michael Chertoff'un getirilmesi bekleniyor.
'Amerikan rüyasını yaşadım'
Okuma yazma bilmeyen Meksikalı göçmen ailesinin çocuğuyken ABD yönetiminde en üst düzey görev alan Hispanik olan 52 yaşındaki Gonzales, istifasını açıklarken "Amerikan rüyasını yaşadım. Adalet Bakanı olarak en berbat günüm bile babamın en iyi gününden daha iyiydi" dedi. Bush, Teksas'taki çiftliğinden, 'Gonzales'in aylardır gördüğü haksız muameleden sonra istifasını verdiğini' söyledi. (Dış Haberler)