Google Earth'ün marifetlerini Filistinliler de keşfetti

İnternette sokaklar ve evlere varıncaya kadar en ayrıntısıyla dünyanın haritasını gösteren Google Earth, Filistin-İsrail savaşında yerini aldı.

GAZZE - İnternette sokaklar ve evlere varıncaya kadar en ayrıntısıyla dünyanın haritasını gösteren Google Earth, Filistin-İsrail savaşında yerini aldı. Filistinlilerin Google Earth'ü roketler için pusula gibi kullandıkları belirtildi. El Fetih'e bağlı El Aksa Şehitleri Tugayı'nın Gazze'deki komutanı Ebu Velid kod adlı Halid Cebari, The Guardian'a Google Earth'ü hedefleri belirlemek için kullandıklarını anlattı. Cebari, bilgisayarında uzaydan çekilmiş İsrail kenti Sderot'un haritasını göstererek, "Google Earth'tan detayları alıyoruz ve sonra kent merkezi ve hassas bölgelerle ilgili kendi haritalarımızla karşılaştırıyoruz" dedi. Cebari bilgisayarındaki roket fırlatılırken çekilmiş görüntüleri de gösterirken bir başka sırrı açığa vurdu: "Roketlerin menzilini artırmak için denizden elde edilen tuzu işliyoruz. Bu gizli bir yöntem fakat sonuçları bizi çok heyecanlandırıyor."
Düzensiz güncelleme nedeniyle kullanışsız
Filistinli örgütler son birkaç yılda Sderot'a attıkları sayısız füzeyle düzinelerce İsrailliyi öldürdü. Geçen ay İslami Cihad askeri üssü vurarak 50 askeri yaralamıştı. Ancak uzmanlar askeri hedeflerin belirlenmesi açısından son dönemlerde Google Earth'ün bir metot olarak çıksa da düzensiz güncellemeler nedeniyle bunların çok da kullanışlı olmadığını kaydetti. Geçen ocakta Britanya, Kaide'nin Irak'ın Basra kentinde bulunan üslerindeki hedefleri belirlemek için Google Earth'ü kullandığını açıklamıştı. Google da haritanın güvenlik riski doğurduğunu kabul ediyor. El-Aksa'yla ilgili haber üzerine bir Google yetkilisi, "Google'un güvenlik riski yarattığına dair endişelerle yakından ilgileniyoruz. Tanınmış güvenlik uzmanları ve dünya çapındaki ilgili kurumlarla bu mesele üzerinde çalışıyoruz" açıklamasını yaptı.
İsrail ise Hamas denetimindeki Gazze üzerindeki ablukanın şiddetini artıran yeni önlemler aldı. Savunma Bakanı Ehud Barak, elektrik ve petrol sevkıyatını kesmeyi içeren yaptırım paketini dün onayladı. (Dış Haberler)