Gorbi'den Putin'e ilk kez yakıcı eleştiriler

SSCB'nin son lideri Gorbi sürekli savunduğu Putin'e sonunda yakıcı eleştiriler yöneltti: Her şeyi yıkan merkezi bir siyasi güç inşa ediyor. Partisi KP'den beter

MOSKOVA - SSCB’nin son Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, 10 yıla yakındar göğsünü siper ettiği Rusya’nın önceki devlet başkanı bugünkü başbakanı Vladimir Putin’e ilk kez ‘yakıcı’ eleştiriler yöneltti. ‘Gorbi’ lakaplı eski lider, Putin’in lideri olduğu ve Rus parlamentosu Duma’daki 450 koltuktan 315’ine sahip Birleşik Rusya Partisi’ni Sovyet dönemindeki Komünist Parti’nin ‘en kötü versiyonu’ diye niteleyip yargının da bağımsız olmadığını iddia etti.
Son yıllarda kendisine rağbetin arttığı Batı’daki kanaat önderleri Rusya’yla dengeli ilişkiler kurmaları için sürekli uyaran Gorbaçov, AP ajansıyla özel söyleşi yaptı. Putin’in Rusya’da ‘ihtişamlı bir merkeziyetçilik temelinde önüne gelen her şeyi yıkan siyasi bir güç inşa ettiğini’ söyleyen Gorbi, “Birleşik Rusya’yı çok eleştiriyorum, hem de doğrudan. Bürokrat partisi ve Komünist Parti’nin en kötü versiyonu” diye konuştu. Duma’ya ve yargıya da eleştirilerini sakınmayan eski lider, “Parlamentomuzun da bağımsız olduğunu söyleyemem. Yargı da anayasanın hükümlerine tam olarak uymuyor” ifadelerini kullandı.
Sosyalizmin sonunu getirmiş eski lider SSCB’nin çöküşünden 20 yıl sonra bu kez buhrandaki kapitalizme dair kelam etmeyi de unutmadı. ‘Küresel erime’ diye nitelediği kapitalist buhrana Batı’nın aşırı kibri ve ölçüsüzlüğünün yol açtığını savunan Gorbaçov, şöyle dedi: “Kapitalizmin rekabetçiliği ile sosyalizmin sosyal korumacılığının harmanlanması gerek. Amerikan basını Soğuk Savaş’tan galibiyetle çıktıklarını ve sosyalizmi yendiklerini ilan etti. Ama şimdi herkes dersini alıyor. Aşırı tüketim ve aşırı kazanç yanlışlığının üstesinden gelinmeli. Küresel ekonomik kriz kapitalizmin sosyalist sistemin bazı unsurlarıyla takviye edilmesi gerektiğini ortaya koyuyor” ifadesini kullandı.

Kapitalizm tavsiyeleri...

1992’de demokratik, ahlaki ve insani değerleri geliştirmek için kurduğu vakfı ile uğraşan Gorbi, SSCB’yi yıktığı tespitine “Komünizmi yıkmaya değil tamire çalıştım” sözleriyle karşı çıkarken, bundan sonraki süreçte Ukrayna, Kazakistan ve Beyaz Rusya’nın katılımıyla yeni birlik kurulacağı umudunu dile getirdi. Gorbi ABD-Rusya ilişkilerinde tarafları uyumlu olmaya çağırırken, İran’la ilgili nükleer krizin çözümü için “Bırakın İran kendisini uluslararası topluluğa katsın, normal ilişkiler kursun” dedi. (ap)