Görevdeyken boşanan ilk Fransız lideri

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile eşi Cecilia'nın 11 yıllık evliliklerini noktalayacakları haberlerine sonunda Elysee Sarayı'ndan da doğrulama geldi. Elysee'den dün iki saat arayla iki ayrı açıklama yapıldı.

PARİS - Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile eşi Cecilia'nın 11 yıllık evliliklerini noktalayacakları haberlerine sonunda Elysee Sarayı'ndan da doğrulama geldi. Elysee'den dün iki saat arayla iki ayrı açıklama yapıldı. Önce çiftin 'karşılıklı rızayla ayrılık kararını' duyuran Elysee, sonra 'Cecila ve Nicolas Sarkozy, karşılıklı rızayla boşandı' diye tashih yaptı. AB zirvesine katılmak için Lizbon'da bulunan Sarkozy, böylece 1848'ten beri 23 cumhurbaşkanı gören Fransa'nın görevdeyken eşinden ayrılan ilk lideri unvanını aldı.
İki haftadır Fransa'yı kilitleyen 'Ayrıldılar mı ayrılacaklar mı' tartışması nihayete ererken, 'Cumhurbaşkanının görevdeyken boşanması yasal mıdır' tartışması da başlamadan bitti. Zira bazı anayasa hukuku uzmanları, cumhurbaşkanı anayasada 'yargı bağımsızlığının güvencesi' olarak nitelendirildiğinden Sarkozy'nin yargıç karşısına çıkamayacağı ve bu nedenle boşanma konusunda zorluklar çıkabileceği yorumunu yapmıştı.
'Sarko'nun aşk acısı Fransa'yı vuracak'
Basında farklı yorumlar vardı. Le Parisien, 'Bir Dönem Kapandı' manşeti atarken, solcu Liberation ünlü Amerikan dizisi 'Desparete Housewives'a atfen Cecilia'nın fotoğrafının altına 'Umutsuz Ev Kadını' başlığını attı. L'Express dergisi ise 2005'te Cecilia'nın kendisini terk edip reklamcı aşkı Richard Attias'la New York'a gitmesi sonrasında 'derinden sarsıldığını' itiraf etmiş olan Sarkozy'nin, büyük aşkın bitişini nasıl karşılayacağı derdine düşmüştü: 'Her şey Sarkozy'nin Cecilia'ya bağımlı olduğuna işaret ediyor. Cumhurbaşkanının psikolojik durumu, eşinin varlığına bağlı. Cumhurbaşkanı aşk acısı çekerse, tüm ülke bundan etkilenir.'
İlk genel grev ulaşımı vurdu
Bu arada Sarkozy beş aylık iktidarının ilk genel greviyle sarsıldı. 'Sosyal eşitlik' adına özel emeklilik ayrıcalığının kaldırılması girişimine karşı dün tüm kamu ulaşımı işçileri greve gitti. Tüm tren, otobüs, metro durdu.