Gösteri sırası Chavez'de

Venezüella'da Devlet Başkanı Hugo Chavez'in kendisine yönelik 2002'deki başarısız darbe girişimini desteklemiş pembe dizi kanalı RCTV'yi kapatmasıyla başlayan 'televizyon savaşları' karşılıklı gösterilerle sürüyor.

CARACAS - Venezüella'da Devlet Başkanı Hugo Chavez'in kendisine yönelik 2002'deki başarısız darbe girişimini desteklemiş pembe dizi kanalı RCTV'yi kapatmasıyla başlayan 'televizyon savaşları' karşılıklı gösterilerle sürüyor. Kapatma kararını protesto eden muhalif öğrencilerin ardından önceki gün de Chavez yandaşları sokağa döküldü. On binlerce eylemci, RCTV'nin kapatılmasını 'radyo ve televizyonun demokratikleşmesi' ana sloganlı gösteriyle kutladı.
Gösteride konuşan Chavez ise ABD yönetimini özel televizyonlar, muhalefet ve öğrencileri kullanarak Venezüella'da 'yumuşak bir darbe planlamakla' suçladı: "Özel kanallara, 'Hata yapmayın ve bastığınız yere dikkat edin' çağrısı yaptım. Venezüella burjuvazisi, umutsuz hale gelip birlikte barış içinde yaşama çağrımızı kabul etmez ve Bolivarcı halkın altını oymayı sürdürürse, malvarlıklarını teker teker kaybetmeye devam edecek. Teker teker!"
Brezilya ile polemik
Venezüella lideri, 'RCTV'yi kapatma kararını gözden geçirmesini' talep eden bir kararı onaylayan Brezilya Kongresi'ne de "Brezilya terbiyesiz bir şey söyledi. Venezüella'nın içişleri konusunda hiç kimseden hiçbir müdahaleyi kabul etmiyoruz. Kesinlikle hiç kimseden" diye çıkıştı. Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva ise Chavez'e 'kendi işiyle ilgilenmesi' çağrısı yaptı.