Gösteriye karşı Fransız giyotini

Gösteriye karşı Fransız giyotini
Gösteriye karşı Fransız giyotini
Hz. Muhammed'i çıplak poz verirken resmeden mizah dergisine ifade özgürlüğü kapsamında destek veren Fransa aleyhte gösteriyi yasakladı.

İSTANBUL / RADİKAL

Hz. Muhammed’i çıplak resmeden mizah dergisi Charlie Hebdo’ya ifade özgürlüğü çerçevesinde arka çıkan Fransa yönetimi, karikatürler ve Müslümanların Masumiyeti filmine karşı planlanan gösteriyi yasakladı. Paris’teki Büyük Cami önünde yarın yapılması planlanan gösteriyle ilgili bir inisiyatif grubunun izin başvurusunu kamu düzeninin bozulabileceği gerekçesiyle reddeden polis, yasağın delinmesi halinde 6 ay hapis ve 7 bin 500 euro para cezasının söz konusu olacağı konusunda uyardı. Öngörülen ceza Ceza Kanunu’nun 431–9 maddesine dayandırılıyor. Söz konusu maddede kamu düzenini bozacak şekilde izinsiz gösteri organize edenlere 6 ay hapis ve 7 bin 500 euro para cezası öngörülüyor. Yasak Fransız medyasında ‘gösteri yasağıyla ifade özgürlüğünün çiğnenip çiğnenmediği tartışmasına yol açtı. Başbakan Jean-Marc Ayrault “İnsanlar inançlarına hakaret edildiğine inanıyorlar ve yasaların çiğnendiğini düşünüyorlarsa mahkemeye gidebilirler” demişti. Polis dergi önünde güvenliği arttırırken Fransa İslam Dernekleri Birliği dergi aleyhine dava açmaya hazırlanıyor. ‘Suriye Özgürlük Derneği’ de ‘nefret yayıp kışkırtıcılık yaptığı gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulunarak dava açtı. Fransa İslam Dernekleri Birliği de dava açmaya hazırlanıyor. Müslüman dernekler ifade özgürlüğünün daha sorumlu bir şekilde kullanılması için yasal düzenleme isterken hükümet buna sıcak bakmıyor. Paris’in Bellevile semtinde ise Müslümanlar satın aldıkları dergiyi yırtarak tepki gösterdi. Fransa Müslüman cemaati liderleri bugün konuyla ilgili camilerde hutbe okuyup Charlie Hebdo’yu kınayacak. 

Öfke dinmiyor 

Fransa bugün Cuma sonrası olası şiddet olaylarına karşı 20 ülkedeki elçilik, konsolosluk, kültür merkezleri ve okullarını kapalı tutacak. ABD , Endonezya’daki büyükelçiliğini geçici olarak kapattı. Almanya da bazı elçiliklerini bugün kapalı tutacak. Filme ve karikatüre tepkiler dün de devam etti. Pakistan’ın başkenti İslamabad’daki gösteriye polis göz yaşartıcı gazla müdahale etti. İran’ın başkenti Tahran’daki Fransa elçiliği önünde ABD ve Fransa bayrakları yakıldı. Afganistan’ın başkenti Kâbil’de yüzlerce kişi ‘Fransa’ya ve Amerika’ya ölüm’ sloganları attı. Nijerya’da Zaria kentinde ABD ve İsrail bayrakları yakıldı.


Filmin oyuncusu yapımcıya dava açtı 
Müslümanları kızdıran ‘Müslümanların Masumiyeti’ filminin oyuncusu Cindy Lee Garcia, yapımcı Nakoula Basseley Nakoula’ya sahtekârlık ve iftira suçlarından dava açtı. Garcia, aldatıldığını, filmin Müslüman karşıtı olduğunu bilmediğini ve kendisine ulaşan senaryoda Hz. Muhammed, din ya da cinsellikten bahsedilmediğini söyledi. Kariyerinin büyük zarar gördüğünü belirten sanatçı, hâkimden filmin YouTube’dan kaldırılmasını istedi. Garcia, projeyi ‘Çöl Savaşçıları’ adında eski Mısır’la ilgili bir macera filmi olarak biliyormuş.