Gözde silah taser can yakıyor

ABD'de silahların hükmünden ötürü 100'e yakın can alması dikkat çekmeyen, ama barışçı komşusu Kanada'da iki ayda dört can alması infial yaratan elektroşok tabancası 'taser'ın kullanımı tüm dünyada hızla yayılıyor.

PARİS/VANCOUVER - ABD'de silahların hükmünden ötürü 100'e yakın can alması dikkat çekmeyen, ama barışçı komşusu Kanada'da iki ayda dört can alması infial yaratan elektroşok tabancası 'taser'ın kullanımı tüm dünyada hızla yayılıyor. BM işkenceyle mücadele komisyonunun 'Ölümle sonuçlanabilen bir işkence türü' diye nitelediği taser, bir atışta saatte 160 km hızla 50 bin volt yollayıp kişinin nörokas kontrolünü kaybetmesine yol açıyor ve geçici felç ediyor.
Taser'ın Kanada'daki son kurbanı, bir alışveriş merkezinde polisle girdiği kavgada eletkroşok tabancasıyla vurulduktan beş gün sonra hastanede ölen 36 yaşındaki Robert Knipstrom oldu. Ekimde annesinin yanına giden 40 yaşındaki Polonyalı göçmen Robert Dziekanski, havaalanında polisle yanlış anlaşılma yaşadığı sırada defalarca taser'la vurulduktan sonra ölmüştü. Birkaç gün sonra polisin ayrı ayrı şoke ettiği iki adam daha hastanede can verdi. Bunun üzerine Uluslararası Af örgütü, taser yüzünden dünyada en az 300, Kanada'da bunlardan önce 16 ölüm saptadığını belirtip kullanımın bırakılmasını istedi.
Le Pen kobaylık yapmış
Taser'ın ABD dışındaki en büyük üreticilerinden olan Fransa'daki patronu Antoine di Zazzo ise, deneme ve gösterilerde 50'den fazla kez elektroşoklanıp zararını görmemiş: "Gerçek bir acı diyemezsiniz. Bana sadece zaman sonsuz uzun gibi gelmişti." Dünyada çoğu Kuzey Amerika'da 250 bin taser tabanca kullanıldığını, 70 ülkenin daha taser satın aldığını ya da denediğini gururla anlatan di Zazzo, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin 'yasa ve düzen' politikalarından da çok umutlu.
İçişleri bakanıyken Sarkozy'ye yaptığı üzerinde taser deneme önerisine nazik bir ret yanıtı alan di Zazzo, sağcı liderden her Fransız polisi ile jandarmasını bir taserle donatma sözü koparmış ki, bu 300 binlik pazara denk geliyor.
Di Zazzo, geçen yıl Sarkozy'ye nispet için şirketi ziyaret ettiğinde 79 yaşında olan aşırı sağcı lider Jean Marie Le Pen'i gizlice elektroşoklamaktan geri durmamış: "Denemek istemiyordu, ama onu gafil yakaladım. Korumalarıyla gelmişti, ama çevrelerinden dolaşıp liderin omzuna ateş ettim. Yere düşüp ayağa kalktı ve etrafa 'Sarkozy'nin oyuncağını denemiş adamın elini sıkıyorsunuz' diye şakalaştı." Di Zazzo, ölümleri ise aşırı polis dayağı, kurbanların uyuşturucu bağımlısı olması yahut beyin rahatsızlığına bağlıyor.