Gözünü açanı 'Big Brother' yakalıyor

Irak'taki işgalci ABD güçleri parmak izi ve göz taramasıyla tüm erkekleri fişliyor. Irak'taki kişisel bilgi bankasıyla 'Big Brother' uygulamalarında yeni sayfa açan ABD ordusu...

BAĞDAT - Irak'taki işgalci ABD güçleri parmak izi ve göz taramasıyla tüm erkekleri fişliyor. Irak'taki kişisel bilgi bankasıyla 'Big Brother' uygulamalarında yeni sayfa açan ABD ordusu, bütün bir ülkeye açık hapishane muamelesi yaparcasına sisteme giren insanlara kimlik kartı dağıtıyor. Bahane ise 'kimlik sistemi olmayan' Irak'ta direnişçileri yerleşim birimlerinden uzak tutmak ve Amerikan-Irak güçlerine saldıranların izini takip edebilmek.
USA Today'e göre, ilk 2004'te direnişin kalesi Anbar vilayetinde uygulanan ve kısa süre önce Bağdat'a taşınan 'biyometrik veri' sistemiyle marttan beri 10 bin kişi fişlendi. Kontrol noktaları, işyerleri ve saldırı düzenlenmış yerlerde mobil tarayıcılar veya özel donanımlı dizüstü bilgisayarlarla göz-parmak izi taraması yapılıp şahsi bilgi toplanıyor. Hatta bu iş için ABD askerleri Bağdat'ta kapı kapı dolaşıyor.
ABD'li komutan Korgeneral David Patraeus sistemi "Çok büyük yardımı var. Farklı eylemlerle alakalı kişileri tanımamıza fırsat veriyor" diye savunurken, Albay John Henry Moltz "Patlama alanında gördüğümüz erkekleri bilgi bankasına sokuyoruz. Sisteme giren bir kişi her patlama alanında ortaya çıkıyorsa sorguya alıyoruz" dedi. Albay Michael Meese 200 olan mobil tarayıcı sayısının bu yıl 3 bin 800'e çıkacağını kaydetti. Verileri hem toplayıp hem gösterebilen cihazlardan her askeri takıma birer tane dağıtılacak. 6 bin 500 dolar değerindeki bir mobil tarayıcı 10 bin kişinin veri kaydını belleğinde tutup merkezi veri bankasına aktarıyor. Esir alınanlar, Irak ordusu ve polisinde görevliler ile ABD tesislerinde çalışanlar da sistemde kayıtlı.
Iraklı yerine Pentagon kaygılı!
Pentagon'un 'Savunma Bilim Kurulu' bile martta raporunda 'mahremiyet ihlali' diye kaygısını dillendirmişken, Meese'ye göre Iraklılar taramaya direnmiyor. Nedeniyse, sisteme girmeyi reddedenlerin doğrudan şüpheli sayılması, kimlik kartı verilmediğinden kontrol noktalarından geçememesi, markete bile gidememesi.
Kongre Irak'tan çekilmede ısrarlı
ABD Başkanı George W. Bush'un Kongre'nin savaş bütçesine onay için Bağdat'ın yerine getirmesi şartını koştuğu 18 hedefe dair raporu kimseyi tatmin etmezken, dün Temsilciler Meclisi, Irak'tan dört ay içinde çekilmeye başlanmasını ve 1 Nisan 2008'e dek tamamlanmasını öngören yasa tasarısını 201'e karşı 223 oyla kabul etti. Ama tasarı Senato'da da kabul edilse bile, Bush veto edecek. Bu yıl daha önce de çekilme öngören iki tasarıdan biri Senato'da kabul edilmemiş, öbürünü de Bush veto etmişti.
Bu arada önceki gün Reuters için çalışan fotoğrafçı Namir Nur-Eldin'in ardından dün New York Times'a çalışan muhabir Halid Hasan öldürüldü. (Dış Haberler)