Guantanamo esiri siyasete renk katıyor

ABD'nin 3.5 yıl Guantanamo'da tuttuktan sonra suçlamaksızın Şubat 2005'te serbest bıraktığı Avustralyalı esir Memduh Habib, insan hakları ve özgürlük mücadelesini siyasete taşıdı.

AUBURN - ABD'nin 3.5 yıl Guantanamo'da tuttuktan sonra suçlamaksızın Şubat 2005'te serbest bıraktığı Avustralyalı esir Memduh Habib, insan hakları ve özgürlük mücadelesini siyasete taşıdı. 51 yaşında dört çocuk babası bir işsiz olan Habib, 24 Mart'ta Güney Yeni Galler eyaleti seçiminde yarışacak.
Yoğun Müslüman nüfusa sahip Auburn'den aday olan Habib, amacını "Olanları bilmek ve halka anlatabilmek için parlamentoda olmalıyız" diye aktarıyor. Habib, ifade özgürlüğüyle yerli ve göçmen hakları için çalışmayı vaat ediyor. Atkuyruğu saçları ve pilot gözlükleriyle aykırı bir aday portresi çizen Habib'in tişörtü bu renkli imajı tamamlıyor. Ters basılmış ABD bayrağı ve Guantanamo'nun alameti farikası 'kukuletalı esir' fotoğrafının altında 'Terörizm: Bir amaca ulaşmak için sistematik olarak şiddet ve yıldırma uygulama' yazıyor.
'Uçuyor gibi hissederdim'
2001'de Pakistan'da esir alınan Habib, nakledildiği Mısır ve Guantanamo'da işkence görmüş. Ama şimdi, "Öfkenizi hep içinizde taşıyamazsınız. ABD halkına kinim yok" diyor. Yine de işkence kalıcı hasarlar bırakmış: "Soğuk su içince kusuyorum. Sanırım işkencede rektumuma sokulan tüplerle mideme gaz verilmesi yüzünden. Bu işkence sırasında, uçuyor gibi hissediyordum." Eski esir, Yeşillerle sosyalist ve komünistlerin desteğini almış. Bu kez seçilemese de denemeyi bırakmamakta ısrarlı. (NY Times)