Guantanamo'nun 5. yıldönümüne lanet

ABD'nin terörle savaşında insan hakları ve uluslararası hukukun paçavraya döndüğünün resmi olan Guantanamo esir kampı, kuruluşunun beşinci yılında dünya çapında gösterilerle protesto edilirken, 400'ü bulan esirlerden delirenler olduğu uyarısı yapıldı.

WASHINGTON - ABD'nin terörle savaşında insan hakları ve uluslararası hukukun paçavraya döndüğünün resmi olan Guantanamo esir kampı, kuruluşunun beşinci yılında dünya çapında gösterilerle protesto edilirken, 400'ü bulan esirlerden delirenler olduğu uyarısı yapıldı.
İlk esirin Guantanamo'ya ulaştığı 11 Ocak 2002'nin beşinci yıldönümünde New York, Londra, Tokyo dahil en az 20 ülkede eski esirlerin katılımıyla düzenlenen gösterilerde kampın kapatılması istendi. Kampın yakınındaki Guantanamo kentindeki gösteride Libya asıllı Britanyalı esir Ömer Değayes'in annesi Zehra Zevavi, "En büyük dileğim bırakılması, onu görmek ve kucaklamak" diyerek gözyaşı döktü. Kardeşi Tahir Değayes, 2002'de Pakistan'da ele geçirilen Ömer için, "Tek suçu Müslüman olması. Ondan 'terörist' çıkaramayacaklar" dedi. İki yıl önce bırakılan eski esir Asif İkbal da, "700 esirden 380'ini suçlamadan bıraktılar. Diğerleri neden orada" diye çıkıştı. Zincirlenmiş halde zor pozisyonda durmaya zorlanma, 20 saati bulan sorgular, fiziksel şiddet, sözlü taciz gibi gördüğü kötü muameleleri hatırlatan İkbal "En kötüsü fiziksel işkenceydi. Nerede olduğumuzu, ne yapılacağını, ailemizin akıbetini bilmiyorduk" dedi. Amerikalı eski albay ve diplomat Ann Wright, kampı her gün daha çok kişiyi Amerika'yı sevmemeye iten 'aşağılık ve işkence merkezi' olarak niteledi. Grup daha sonra üsse yürüdü.
İstanbul ve Ankara'da da gösteri
Londra'da ise Cemil Benna'nın dokuz ve 10 yaşındaki çocukları Enis ve Muhammed, Britanya Başbakanı Tony Blair'e dokunaklı bir mektup bıraktı. Britanya'da oturma izinleri bulunsa da vatandaşlık hakları olmayan çocuklar, "Blair, dört yıldır babamın dönüp dönmediği ile ilgileniyor musun, hâlâ yaşıyor mu, lütfen yanıt ver" ifadeleri kullandı. İstanbul ve Ankara'da da Uluslararası Af Örgütü üyeleri Guantanamo'nun kapatılması için sokaktaydı. Taksim ve Kızılay'da yapılan eylemlerde turuncu tulum giyen göstericiler basın açıklamalarını tel örgülerin arkasından yaptı. (Dış Haberler)