Gül AB'nin İran toplantısında yok

AB'nin 50. yıldönümü kutlamalarına Türkiye'yi çağırmayan AB Dönem Başkanı Almanya'ya, ince bir tepkiyle yanıt veriliyor. AB Dışişleri Bakanları'nın bugün yapacağı ve gündemi İran'la ilişkilerin...

ANKARA- AB'nin 50. yıldönümü kutlamalarına Türkiye'yi çağırmayan AB Dönem Başkanı Almanya'ya, ince bir tepkiyle yanıt veriliyor. AB Dışişleri Bakanları'nın bugün yapacağı ve gündemi İran'la ilişkilerin oluşturacağı Bremen'deki gayriresmi toplantı için Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'e yaptığı çağrı karşılıksız bırakıldı. Gül, yemeğe çalışma programının uygun olmadığı gerekçesiyle katılmama kararı aldı. Öğle yemeğinde Türkiye'yi Dışişleri Müsteşarı Ertuğrul Apakan temsil edecek.
Gül'ün, yemeğe katılmama kararında, yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle olağanüstü haller dışında Ankara'da kalma yaklaşımı ile Almanya'ya ince bir eleştiri yöneltme fikrinin rol oynadığı belirtiliyor. 'Gymnich' tipi toplantılar ilk kez Almanya'nın Gymnich Şatosu'nda yapıldığı için bu isimle anılıyor. Toplantılar, her dönem başkanı tarafından altı aylık görev süresi içerisinde bir kez düzenleniyor. Toplantılarda güncel konular gayriresmi çerçevede ele alınarak görüş alışverişinde bulunuluyor.