Gül: AB'nin performansı geride

Gül: AB'nin performansı geride
Gül: AB'nin performansı geride

Slovakya?nın prestijli Comenius Üniversitesi?nin rektörü Gaher, Gül?e ?Üniversite Altın Madalyası?nı takdim etti. FOTOĞRAF: AA

Cumhurbaşkanı Gül, Slovakya ziyaretinde Türk dış politikası ve AB'yle ilişkilere dair önemli mesajlar verdi. 'Üyeliğin alternatifi yok' diyen Gül, ekledi: Türkiye AB yolunda üzerine düşeni yapıyor, AB performansıyla geride kalıyor'

BRATİSLAVA - Balkanlar’da Sırbistan’ın ardından Slovakya’da Slavlarla ilişkileri pekiştiren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’nin ‘eksen değiştirdiği’ iddiaları karşı dış politika yönelimi ve AB’yle ilişkilere dair önemli mesajlar verdi. Gül, Bratislavya ziyaretinin ikinci gününde AB’nin motor güçleri Almanya ve Fransa’da öne çıkarılan ‘imtiyazlı ortaklık’ önerisine “Üyeliğin alternatifi yok” yanıtı verirken, ‘Türkiye’nin AB yolunda üzerine düşeni yaptığı, performansı asıl zayıf olanın AB olduğu’ eleştirisi getirdi. 

‘Türkiye’nin rolü arttı’
Dün prestijli Comenius Üniversitesi’ni ziyaret edip ‘Üniversite Altın Madalyası’nı alan Gül, akademisyenler ve öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, Türk dış politikasının seyrini ve AB ile ilişkileri anlattı. Türkiye’nin yönünü Batı’ya çevirip AB’yle müzakereleri kararlılıkla sürdürdüğünü vurgulayan Gül, “Müzakerelerin iki tarafı var. Türkiye üzerine düşeni yaparken, AB performansıyla geride kalıyor. Üyeliğin alternatifi olamaz” dedi. Gül, sadece AB’nin Türkiye’ye katkıda bulunacağı düşüncesini ‘yanlış’ olduğunu belirtip ekledi: “Türkiye’nin AB’ye katkılarını unutmamak lazım. Türkiye, AB pastasını büyütecek” diye ekledi. Büyük ülkelerin üyelik sürecinin zorlu olduğuna dikkati çeken Gül, Türkiye’nin Avrupa ile 1000 yıllık ilişkileri olduğuna, kıtadaki Rönesans ve Reform hareketlerinin temelinde Türkiye’nin etkisinin de bulunduğuna işaret etti. Türk dış politikanın çevresine barış, istikrar ve refah getirilmesi temeline dayandığının altını çizen Gül, Türkiye’nin Doğu ile Batı arasında köprü olduğunu kaydederek, “Konumumuz sayesinde farklı bölgelerde mantaliteyi çok daha iyi kavrayabiliyoruz” diye konuştu. Dünya önemli değişimlere sahne olurken Türkiye’nin konumu gereği risklerden daha fazla etkilendiğini vurgulayan Gül, NATO’nun geniş çaplı görevler üstlenmesiyle Türkiye’nin rolünün arttığını da anımsattı. Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin ilk olarak Balkanlardaki komşularıyla sorunlarını gidermeye başladığını, ardından güneydeki komşularıyla iyi ilişkiler kurduğunu, Rusya ile ticari ortaklığı büyüttüğünü, Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformu önerisini geliştirdiğini ve Ermenistan’la normalleşmeye yönelik adımlar attığını anımsattı. 
Rektör Frantisek Gaher de Atatürk’ün “Yurtta sulh cihanda sulh” sözünün Türkiye’nin barışı için taşıdığı önemi vurguladığını belirtip “Köprü olmak hassas bir konumda olmaktır” dedi. Gül temaslarını parlamento ziyaretiyle tamamladı. (aa)