Gül AB'yi uyardı: Bizi rahatsız etmeyin

ANKARA - Türkiye’nin Danimarka’nın eski Başbakanı Anders Fogh Rasmussen’in NATO genel sekreterliğine veto manevrası AB’den tepki çekerken Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Avrupalıların etkin Türk dış politikasına dair eleştirilerini “Tehlikeli ve rahatsız edici” diyerek tersledi. Gül, bu tavrın Batılıların güvenliğine yönelik büyük tehditlere karşı  işbirliğini yavaşlatacağı uyarısı yaptı.
Financial Times’a konuşan Gül, Ankara’nın Roj TV’nin kapatılması ve Hz. Muhammed karikatürlerinin yayımından sonra ‘ifade özgürlüğü’ gerekçesiyle İslam aleminden özür dilemeyi reddetmesi konusundaki tavrından ötürü Rasmussen’e karşı çıkılması için şöyle konuştu: “Ne şantaj yaptık ne de mantıksız bir talepte bulunduk. Avrupa’nın uzlaşma kültürü içinde akıllı, mantıklı ve modern bir şekilde hareket ettik” dedi. Gül, “1952’den beri Türkiye NATO’nun en aktif ve önemli katkı veren üyesi. Soğuk Savaş döneminde Türkiye kaynaklarını Avrupa’nın savunması için harcadı. Bu takdir edilmeli” diye ekledi. 

‘Rumlar veto edebiliyor!’

Cumhurbaşkanı, AB üyesi Güney Kıbrıs’ı kasıtla “AB’de bile katkısı daha küçük bazı ülkeler, son derece önemli konuları bloke ya da veto edebiliyor” anımsatması yaptı. Buna karşın Gül’ün Kıbrıs yüzünden AB’nin NATO ile güvenlik anlaşmalarını bloke edeceğinin işaretini vermediğini not eden gazeteye göre Cumhurbaşkanı şöyle dedi: “Bu sorun büyük meseleleri rehine alıyor. Sorun şu ki AB ve NATO arasında sağlıklı ve tam işbirliği yok. Fakat bu bizden kaynaklanmıyor. Biz ziyadesiyle stratejik katkı sağlayıp fedekarlıkta bulunuyoruz ama diğerleri yapmıyor.”
Gül, ABD Başkanı Barack Obama’nın Afganistan için somut talepte bulunmadığını söylerken, başkent Kabil’deki NATO güçlerinin komutasını dördüncü kez üstlenecek olan Türkiye’nin böylelikle bu ülkedeki sivil faaliyetler kadar asker sayısını da artıracağını ekledi. (FT)