Gül Aliyev'i ikna etmiş gibi gözükmüyor

BAKÜ - Türkiye-Ermenistan yol haritasından rahatsızlığını belli eden Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev, bugün Bulgaristan’da başlayacak enerji zirvesine katılmayarak  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmekten kaçınacak. Başbakan Tayyip Erdoğan ise Bakü’yü ziyarete hazırlandığını belirtti.
Dün ilkin Azeri Dışişleri sözcüsü İlhan Polukhov, “Ermenistan-Türkiye sınırı Dağlık Karabağ’daki çatışmaya yönelik çözüm süreci olmaksızın açılamaz. Sınırın açılması bölgede tansiyonu yükseltecek ve Azerbaycan’ın çıkarlarına aykırı olacaktır” uyarısı yaptı. Polukhov, Bakü’nün olası misillemesine dair adımları tartışmak için ‘çok erken’ olduğunu ekledi. 

Bakü’den askeri manevra
Azeri Savunma Bakanı Sefer Abiyev’in Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün davetlisi olarak katılacağı Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı (IDEF-09) vesilesiyle Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’la görüşecek olması ise, Bakü’nün sivil baskısını askeri kanada kaydırdığına yoruldu. Genelkurmay da Azerbaycan’a verdiği önemi Başbuğ’un başkan olmasından beri ilk kez bir kabulü basına açık yaparak gösterecek. 

Gül telefon etti, ama...
Dün Türkiye-Ermenistan-İsviçre ortak açıklamasının ardından Bakü’ye izahat yapma gö-revini üstlenen Gül, dün akşam Aliyev’i arayarak ‘güvence’ verdi. Ardından 23 Nisan resepsiyonunda Ermenistan ile mutabakata varılması için diplomasi tarihinde bugüne kadar görülmemiş bir çalışma yapıldığını anlatan Cumhurbaşkanı, “Uzun dönemdir donmuş ilişkilerin çok cepheli şekilde herkesin katılımıyla çok yapıcı sonuçlandığını göreceğiz. Bunun ileride çok takdir edileceğine inanıyorum” dedi.
Ermenistan’la mutabakatın başta Azerbaycan olmak üzere tüm Kafkasların ve ABD’nin çıkarına olacağını söyleyip “Bu yapılanlar, hem Türkiye hem de Azerbaycan içindir” diyen Gül, üç kez Bakü’ye gittiğini, Aliyev ile çok sayıda uzun telefon görüşmesi yaptığını aktardı. Ancak bugün ve yarın Sofya’da yapılacak Batı’nın Nabucco doğalgaz boru hattı projesine odaklı zirvesine kendisinin katılacak olmasına karşın Aliyev’in gitmeyeceğini itiraf eden Gül, ilk yüz yüze teması sonrasında kurmayı temenni etti. 
Azeri kardeşleri asla üzmeyeceklerini vurgulayan Erdoğan ise, Ermenistan ile yol haritasının açıklanıp açıklanmayacağı sorusunu “Somutlaştığı zaman imzalar atılır, açıklanır. Demek ki henüz daha somut hâlâ gelmiş değil. İmza atılmış değil, paraf edilmiş metin var. Bu bir süreç, takvim denen konu bu” diye yanıtladı. Başbakan, Azerbaycan’a ziyaret planı hakkında da ABD Başkanı Barack Obama’nın bugünkü konuşmasını beklediğini belirtti. 

‘Azeri-Rus yakınlaşması’
Ankara’nın tavrından rahatsız Bakü, enerji alanında Moskova’ya yanaşma sinyalleri veriyor. Aliyev’in Rusya’yı baypas edecek Nabucco’ya darbe vurarak intikam alabileceği öne sürülüyor. Orta Asya Kafkasya Enstitüsü’nden Svante Cornell, “Azerbaycan Türkiye’nin kendisine ihanet ettiğini hissederse, niye Rusya’ya yanaşmasın? Ruslar tüm Azeri gazını Avrupa fiyatından almayı öneriyor” dedi. (Radikal, Reuters, afp, )