Gül, Avrupa Komisyonu başkanından basın özgürlüğü uyarısı işitti

Gül, Avrupa Komisyonu başkanından basın özgürlüğü uyarısı işitti
Gül, Avrupa Komisyonu başkanından basın özgürlüğü uyarısı işitti

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Gül ile görüşmesinde basın özgürlüğüne vurgu yaptı. FOTOĞRAF: AFP

BRÜKSEL - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Brüksel ziyaretinde Türkiye’nin AB yolunda reformları sürdüreceğini söylerken, basın özgürlüğüne dair eleştiriler işitti. Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Gül ile basın toplantısında “Basın özgürlüğüne saygı gösterilmesine büyük önem veriyoruz” derken, Doğan Yayın Grubu’na yönelik vergi cezası konusunu yakından izlediklerini belirterek bu konudaki kaygılarını ilettiğini söyledi.
Başmüzakereci Egemen Bağış, Dışişleri Bakanı Ali Babacan’ın da katıldığı toplantıda ilk sözü alan Barroso, Türkiye’yle 10 başlığın açıldığını, temmuza kadar iki başlığın daha açılmasını umduğunu söylerken, “Türkiye’nin özellikle temel özgürlüklere dair reformları sürdürmesini bekliyoruz” dedi. Barroso, ulusal program, “Çok büyük açılım” diye nitelediği TRT6’in Kürtçe yayına başlaması ve Bağış’ın başmüzakereci atanmasını ‘olumlu gelişmeler’ olarak saydı. Komisyon başkanı, bazı siyasi reformlara dair Türkiye’yi teşvik ettiklerini de söylerken, cinsiyet eşitliği, siyasi partilerin kapatılmasına dair yasalar, din ve ifade özgürlüğü ve özellikle basın özgürlüğünü saydı. Kıbrıs’ın müzakerelerde özel başlık olması gerekmediğini vurgulayan Barroso, Gül’ü Ermenistan ziyaretinden ötürü de tebrik etti. 

AB’ye ilk cumhurbaşkanı ziyareti
Gül ise AB’ye cumhurbaşkanı düzeyinde ilk ziyareti gerçekleştirdiğine dikkat çekip şöyle konuştu: “Türkiye’nin müzakere süreci, tam üyelik hedefiyle devam ediyor. Türkiye ulusal programını, başmüzakerecisini ilan etmiştir. 30’un üzerinde çok önemli yasa çıkarılmıştır. Türkiye, AB süreci içerisine daima güçlenerek çıkmaktadır. Hem demokrasisi derinleşmiştir hem de ekonomisi güçlenmiştir. Bu süreç Türkiye’nin standartlarının AB standartlarına uyumu sürecidir. Türkiye’de herkes kararlıdır. AB, bizler için stratejik bir süreçtir ve bu sürece Türk halkı da sahip çıkmaktadır. Bundan kimsenin şüphesi olmaması gerekir.”

Barroso DYH’ye dair kaygıları iletti
Barroso ise, basın özgürlüğüyle ilgili son gelişmelere dair görüşü sorulunca şu yanıtı verdi: “Bizim için basın özgürlüğüne saygı çok önemli bir değerdir. Bu temel hakka saygının tam olması çok önemlidir. Spesifik bir konuya atfen soruyorsanız, biliyoruz şu sıralar tartışmalar konu olan bir vergi meselesi var. Tabii analizler çerçevesinde alınmış bu karara saygı duymak gerekir ama sayın Cumhurbaşkanı’na, çoğulculuk konusundaki kaygılarımızı da dile getirdik. Demokrasiye bağlılık ve tam bağımsız basın gibi konulardaki hassasiyetimizi dile getirdik. Bizim değerlerimizin kilit noktalarından biri basın özgürlüğüdür.” (dha)