Gül Bahreyn'den seslendi: Nükleer silahlara ihtiyaç yok

Gül Bahreyn'den seslendi: Nükleer silahlara ihtiyaç yok
Gül Bahreyn'den seslendi: Nükleer silahlara ihtiyaç yok

Cumhurbaşkanı Gül, Bahreyn?de meclise hitap eden ilk yabancı lider oldu. FOTOĞRAF: AA

MANAMA - Basra Körfezi’nin Arap krallıklarından Bahreyn’i ziyaret eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, meclise hitabında İslam âlemini birlik-beraberliğe çağırırken, ABD Başkanı Barack Obama’nın hem Prag’da nükleer silahlardan arındırılmış dünya isteyen hem de TBMM’de İslam âlemine mesajlar veren konuşmasını yankıladı.
İstikrar ve güvenlik için atılacak doğru adımlardan birinin tüm Ortadoğu’nun kitle imha silahlarından arındırılması perspektifi olduğunu söyleyen Gül, “Bu bir hayal peşinde koşmak olarak görülmemeli. Bunun hukuki, meşru zemini 1. Körfez Savaşından sonra BM Güvenlik Konseyi kararlarıyla sağlandı. Kitle imha silahlarına sahip olmanın hiçbir ülkeye ilave güvenlik sağlayamayacağını, aksine ilave istikrarsızlık getireceğini bilmek zorundayız. Bunu engellemek, bizden sonra gelecek kuşaklara borcumuzdur” dedi. Bölge ülkelerinin kitle imha silahlarının yayılmasının önlemesine ilişkin tüm uluslararası düzenlemelere taraf olmasını içtenlikle istediğini belirten Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin İran’ın nükleer programıyla ilgili meseleye baştan beri diplomatik yollardan barışçıl çözüm istediğini hatırlattı. İran’a karşı Arap ülkeleri de nükleer program için düğmeye basmış durumdayken, Ortadoğu’nun tek nükleer silahlı gücü İsrail. 

Irak’ı sınırlandıran BM kararını andı

Gül daha sonra gazetecilerle sohbetinde bu konuda 1991 tarihli 687 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararını andı. Bu karar, yenik Irak’ın tüm kimyasal, nükleer, biyolojik silahları ile menzili 150 km’den uzun füzelerinin imhasını istiyor.

‘Tezlerimizi iyi anlatmalıyız’

Bahreyn meclisinde ilk kez ülkeden olmayan birisine konuşma hakkı verildiğini belirterek teşekkür eden Gül, Obama’nın Türkiye ziyaretindeki mesajlarının dünyada estirdiği iyimser havayı anımsatıp “Tüm dünyanın, özellikle Arap ve İslam dünyasının tezlerini en iyi şekilde, bölünmeden güçlü şekilde seslendirmesinin tam zamanı” dedi. “ABD dünyanın en önemli ülkesidir ve politikaları dünyaya huzur da sıkıntı da getirmektedir. Yeni Başkan’ın diyaloğa önem veren politikasının değerli olduğu kanaatindeyim” yorumunu yapan Cumhurbaşkanı, İslam âleminin Filistin sorununa dair görüşlerini iyi aktarması gereğine dikkat çekti.

‘Bölünme bir kere başlarsa...’

Gül, Irak’tan söz ederken de “Bölünmenin sonu yoktur. Bir kez başlatılırsa sonu gelmez. Küçük bir köyde aşağı-yukarı mahalle olur, bir aile içerisinde de kardeşler bölünmeye başlar” uyarısında bulundu. İranlı bir yetkilinin “Bahreyn İran’a ait” sözü iki ülke ilişkilerini germişken, bölge ülkelerinin toprak bütünlüğüne saygı, sınır meselelerinin diyalogla halli telkininde bulunan Gül, Kral Hamad bin İsa El Halife ile faydalı görüşmeler yaptıklarını belirtti. (aa)