Gül Barzani'yi Rice'a şikâyet etti

Dışişleri Bakanı Gül, ABD'li meslektaşı Rice'tan "Türkiye Kerkük'e karışırsa biz de Diyarbakır'a karışırız" diyen Barzani'nin uyarılmasını istedi. Barzani'yse hız kesmedi: "Kürtler 10-15 yılda devlet kurabilir."
Haber: DENİZ ZEYREK / Arşivi

ANKARA "Türkiye Kerkük'e karışırsa biz de Diyarbakır'a karışırız" diyen Irak'taki Kürt bölge yönetimi başkanı Mesut Barzani'ye kızan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ı arayarak "Bu açıklama bizi çok rahatsız etti. Kendisi bunu tekrarlamama konusunda uyarılmalı" mesajı verdi.
Barzani, El Arabiya'ya demecinde, Türkiye'de 30 milyon Kürt olduğunu iddia edip, 'Türkiye Kerkük'teki birkaç bin Türkmenin işine karışırsa kendilerinin 30 milyon Kürt için harekete geçecekleri' tehdidi savurmuştu. Gül, önceki gece Barzani'yi dinler dinlemez Rice'ı aradı. Hükümetin kızgınlığını ifade eden Gül, "Provokasyon niteliğindeki bu açıklamalar kabul edilemez. Kendisi bunu tekrarlamaması için güçlü biçimde uyarılmalı" dedi.
İstanbul'a Kürt engeli
Diplomatik kaynaklar, BM Güvenlik Konseyi ile G-8'leri de içeren dışişleri bakanları düzeyindeki Irak konferansının İstanbul yerine Mısır'ın Şarm el Şeyh kentine alınmasında da Barzani ve Talabani'nin rol oynadığını kaydetti. Barzani'nin açıklamalarını bu engellemeyle değerlendirdiklerini belirten kaynaklar, şubatta Kaide ile bağlantılı olduğu öne sürülen Sünni grupların İstanbul buluşmasına ABD'nin tepkisinin de kullanıldığını aktardı. Rice ise Gül'e, Irak konusunda uluslararası bir başka toplantının da Türkiye'de olması için çalışacağını aktardı.
Barzani'nin Ankara'yı rahatsız edecek açıklamaları da sürüyor. Dün Erbil'de bir toplantıda, devlet kurmanın Kürtlerin doğal hakkı olduğunu söyleyen Barzani, mevcut şartların uygun olmadığını belirtip, böyle bir devletin 10-15 yıl içinde kurulabileceğini kaydetti. Devletle ilgili müesseselerin kurulmasına çabaladıklarını Irak parçalanırsa kendi kararlarını alacaklarını vurgulayan Kürt lideri, Kerkük'te taviz vermeyeceklerini, 'Türkiye'nin meseleyi kendi meselesi zannettiğini savunup, Türkiye'nin sorunu Kerkük ve PKK değil, Kürt milletinin varlığı' iddiası eşliğinde dile getirdi.