Gül, Cheney ve Hadley'le görüştü

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Demokratların denetimine geçen ABD Kongresi'nde görüşülecek 'Ermeni soykırımı' yasa tasarısından Kıbrıs sorununa, Irak'tan Kerkük, PKK'yla mücadele ve İran'a uzanan dolu bir gündemle Washington temaslarına dün başladı.

WASHINGTON - Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Demokratların denetimine geçen ABD Kongresi'nde görüşülecek 'Ermeni soykırımı' yasa tasarısından Kıbrıs sorununa, Irak'tan Kerkük, PKK'yla mücadele ve İran'a uzanan dolu bir gündemle Washington temaslarına dün başladı. Dün gece Beyaz Saray'da Başkan Yardımcısı Dick Cheney ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephan Hadley'le bir araya gelen Gül, bugün Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'la buluşuyor.
Beş günlük temaslarında başkanlığını Ermeni tasarısına büyük destek veren Demokrat Nancy Pelosi'nin yaptığı Temsilciler Meclisi'nin önde gelen üyeleriyle görüşerek 'tarihi gerçekleri' anlatacak olan Gül, bir dizi konferans da verecek. Gül'ün temaslarına başlaması öncesi Yahudi lobisi Ermeni tasarısını desteklememe sinyali verdi. Yahudi dernek yetkililerinin, tasarı kabul edilirse, İran'a olası saldırıda Türkiye'nin ABD'ye İncirlik Üssü'nü kullandırmayacağının hesabını yaptığı belirtildi. Gül, New York'a da geçerek, cuma günü yeni BM Genel Sekreteri Bahn Gi-Mun'la Kıbrıs'ı görüşecek. (Dış Haberler)