Gül, EKO zirvesinde İran lideriyle görüşecek

ANKARA - Caumhurbaşkanı Abdullah Gül, İran’ın başkenti Tahran’da yapılacak Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (ECO) zirvesine katılmak üzere 10 Mart’ta bu ülkeyi ziyaret ediyor. 10. ECO zirvesinin diğer davetlileri Pakistan, Afganistan, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan ve Tacikistan’ın devlet başkanları. Ekonomik ve ticari ilişkileri geliştirmeyi hedefleyen liderler zirvesinde, ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel gelişmeler de ele alınacak. Ziyaret vesilesiyle ev sahibi İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ile görüşmesi planlanan Gül’ün hemen ardından ülkeye dönmesi bekleniyor.
Gül’ün ziyareti, Obama yönetiminin Tahran’la diyalog kapısını araladığı döneme denk geldi. Türkiye, Buşehr’de ilk nükleer elektrik santralının test çalışmalarına başlayan İran’ın uluslararası toplumla işbirliği yapmasını istiyor. Başbakan Tayyip Erdoğan önceki günkü Guardian gazetesine demecinde, İran ile ABD arasında diyalog için arabuluculuğa hazır olduklarını bu konuda önceki Başkan George W. Bush’la yaptığı teması nisanda Berlin’deki G20 zirvesinde Obama’yla tekrarlayacağını açıklamıştı. 

Olmert’ten Tahran’a tehdit
Hal böyleyken İran’ın Buşehr’i çalıştırmaya başlaması en fazla İsrail’i gerdi. İsrail’in İran’ın nükleer tesislerini 2009’da vuracağı senaryoları yazılırken başbakanılk koltuğunda sayılı günleri kalmış Ehud Olmert, Tahran’ı şu sözlerle tehdit etti: “Caydırıcı kapasitemizi güçlendirmek için muazzam çaba harcadık. İsrail bütün koşullarda bütün tehditlere ve bütün düşmanlara karşı kendini savunacak kudrettedir. Daha fazlasını söyleyemem ama bana inanın, neden söz ettiğimi biliyorum.” (Radikal, afp)