Gül 'Ermeni tasarısı, PKK' dedi, Cheney enerji haritası yaydı

ABD'yi ziyaret eden Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, önceki gece Başkan Yardımcısı Dick Cheney ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephan Hadley, dün de Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'la görüştü.

WASHINGTON - ABD'yi ziyaret eden Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, önceki gece Başkan Yardımcısı Dick Cheney ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephan Hadley, dün de Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'la görüştü. Tüm görüşmeleri planlanandan daha uzun süren Gül, Kongre'ye sunulan 'Ermeni soykırımı' yasa tasarısı ve PKK'yla mücadeleyi gündeme getirdi. Cheney'nin ise ağırlığı enerjiye vererek, önüne harita açtığı Gül'le boru hatları ve enerji güvenliğini ele alması dikkat çekti.
'Beyaz Saray, Kongre'ye karşı devrede'
Kongre'deki 'Ermeni soykırımı' tasarısına ilişkin Türkiye'nin rahatsızlığını ileten Dışişleri Bakanı, Erivan'la ilişkilere dair, Türkiye'nin tüm komşularıyla iyi ilişki istediğini, binlerce Ermeni'nin Türkiye'de çalıştığını, uçakların gidip geldiğini, Türkiye'nin önerisinin masada olduğunu anlattı. Cheney ile Hadley, Bush yönetiminin Ermeni tasarısını tasvip etmediğini ve engellemeye çalışacağını aktardı. ABD Dışişleri'nin Avrupa ve Avrasya sorumlusu Matt Bryza, tasarının kabulünün ilişkilere büyük darbe vuracağını, Beyaz Saray'ın tasarının önünü kesmek amacıyla Kongre üyeleriyle olağandan daha sıkı çalıştığını söyledi. Gül, Yahudi lobisi temsilcileriyle de görüşerek Ermeni tasarısına karşı destek istedi. Görüşme sonrası Birleşik Musevi Toplumları yetkilisi William Daroff, Türkiye'nin bölgesinde oynadığı olumlu rolden ABD ve İsrail'in memnuniyet duyduğunu söyledi.
'Beklentilerimizi karşılayan gelişme olacak'
Gül, gazetecilere görüşmelerinin verimli geçtiğini söyledi. Kuzey Irak'taki PKK kamplarının kapatılmasına ilişkin Cheney'den somut destek alıp almadığı sorusuna "Şu tarihte gidip vuracaklarını mı söyleyecekler? Çok ciddi bir tavır gördüm. Gayet açık konuştuk" karşılığını veren Gül, "Müttefik denetiminde dost bir ülkede, terör yuvalanmasının izahı mümkün değil. Mahcubiyetleri ortada. Sanıyorum, önümüzdeki sürede beklentilerimizi karşılayan bazı gelişmeler söz konusu olacak" diye ekledi. Gül, Kerkük'te referandumun ertelenmesini, "Söylediklerimin dikkatle dinlendiğini ve hak verildiğini gördüm" diye geçiştirdi. ABD Dışişleri sözcüsü Sean McCormack, PKK'nın Türkiye'ye sızmasına karşı olası askeri operasyonla ilgili "Çok hassas konu. Kuzey Irak'ta çatışmayla karşılaşılmaması için diplomasiyi kullanıyoruz" dedi.