Gül: Irak parçalanırsa sonsuz savaş olur

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Davos'taki Dünya Ekonomik Forumu'nda Irak parçalanırsa bölgenin sonsuz bir savaşa sürükleneceği uyarısı yaptı.

DAVOS - Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Davos'taki Dünya Ekonomik Forumu'nda Irak parçalanırsa bölgenin sonsuz bir savaşa sürükleneceği uyarısı yaptı. Gül, Ortadoğu panelinde, Irak zorlamayla bölünürse oluşacak kaosu bölgenin kaldıramayacağını belirtip "Gerçek bir iç savaş çıkar ve tüm komşularını içine alır. Irak tarihinde bir diğer kara sayfa açılır, sonsuz bir savaş olur" dedi.
Irak'ta Arap, Türk, Kürt ve tüm mezheplerin asırlardır barış içinde yaşadığını hatırlatan Gül, Irak'ın bütünlüğünün tüm dünya için önem arz ettiğini belirtip ekledi: "Bölünme olursa hiçbir yeni devleti tanımayız."
Irak ile ABD'ye PKK sitemi
Daha sonra Davos'taki temaslarını değerlendirip herkesin Türkiye'nin bölgede daha aktif olmasını istediğini söyleyen Dışişleri Bakanı, "Bilgi noksanlığından dolayı Irak'ı Sovyetlerle kıyaslayıp dağılmasıyla sorun çıkmayacağını söylüyorlar. Irak'ta barışçı bölünme olmaz. Sovyetlerden farklı olarak Irak'ta doğal sınırlar yok" dedi. Gül, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'yle görüşmesini, "İçişlerine karışmıyoruz. Daha büyük sorun çıkmasın diye uyarıyoruz. Bizden Irak'a değil, Irak'ın kuzeyinden Türkiye'ye terörist saldırılar söz konusu. Mücadele etmek herkesin hakkı. Irak kendi toprağına hâkim olmalı. ABD'nin o terör grubuyla uğraşıp bu terör grubunu görmemezlikten gelmemesi gerek" diye aktardı.
Şam dışlanarak barışın sağlanamayacağını, İsrailli siyasilerin de bunu bildiğini söyleyen Gül, İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni'nin Türkiye'nin bölgesel çözüme katkısını istediğini, gelecek hafta Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, 15 Şubat'ta İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in Ankara'ya geleceğini kaydetti. (Reuters, aa)