Gül: İsrail'in Tükiye'ye tepkisi aşırı

Gül: İsrail'in Tükiye'ye tepkisi aşırı
Gül: İsrail'in Tükiye'ye tepkisi aşırı

Gül, İsrail?in Goldstone raporundan ders alıp ona göre hareket etmesi gerektiğini söyledi. FOTOĞRAF: dha

Gül, İsrail'in son zamanlarda Türkiye'ye tepkisinin 'aşırı' olduğunu söylerken, Netanyahu Ankara'nın İsrail-Suriye müzakerelerinde dürüst arabulucu olamayacağını iddia etti

KUDÜS/KIRŞEHİR - Türkiye ile İsrail arasındaki krizde Başbakan Tayyip Erdoğan İsrail’e atıfla “Türkiye zalimlerin yanında olamaz. Mazlumların yanındadır” diyerek geri adım atmazken, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “İsrail’in Türkiye’ye gösterdiği tepkinin ‘aşırı’ olduğunu söyledi. İsrail’den de Başbakan Benyamin Netanyahu Türkiye’nin artık dürüst bir arabulucu olamayacağı görüşünü dile getirdi. Gül, TRT’de katıldığı programda, BM İnsan Hakları Komisyonu’nda kabul edilen Goldstone raporuna atfen, “İsrail’in Türkiye’ye tepkisi doğru değildir. Nitekim bu BM’de kabul edilen raporla ortaya çıkmıştır” dedi.
 Gül, raporda olup bitenlerin şiddetle kınandığını anımsatırken şöyle konuştu:  “İsrail’in Türkiye’ye böyle aşırı tepki göstermemelidir. Sadece Türkiye değil ki, tüm dünya. Bu rapor çok önemli tespittir. İsrail’in bundan ders alması ve bundan sonraki hareketlerini ona göre ayarlaması gerekir. Bu olaylar 30-50 sene önce olsaydı, kendisine  avantaj olabilirdi ama bugün  değil. Maç gibi tüm dünyada, en zenginlerin, en fakirlerin evinde o manzaralar seyredildi. Buna insanlığın suskun kalması mümkün değildi.”

‘Arabucu olamaz’
Erdoğan ile Medeniyetler İttifakı’na eşbaşkanlık yapan İspanya Başbakanı Rodriguez Zapatero’yu ağırlayan Netanyahu’ya İspanya Dışişleri Bakanı Angel Moratinos Türkiye’nin, İsrail ile Suriye arasında arabulucuk yapması halinde, eski çizgisine döneceği tavsiyesinde bulundu. Ama İsrail lideri “Türkiye’nin arabuluculuk rolüne dönmesine karşıyım. Türkiye’yi dürüst arabulucu olarak göremiyorum” dedi.’ (Dış Haberler)