Gül Kongre'ye tarihi anlatacak

Altı günlük ABD ziyareti için dün Washington'a hareket eden Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın yanı sıra Temsilciler Meclisi'nin önde gelen üyeleriyle bir araya gelecek ve bir dizi konferans verecek.

ANKARA - Altı günlük ABD ziyareti için dün Washington'a hareket eden Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın yanı sıra Temsilciler Meclisi'nin önde gelen üyeleriyle bir araya gelecek ve bir dizi konferans verecek. Gül, Demokratların denetimine geçen Meclis'in üyelerine 'tarihi gerçekleri' anlatarak, 'Ermeni soykırımı' yasa tasarısını reddetmeye çağıracak. Gül'ün ardından TBMM'den birçok milletvekili de ABD'li muhataplarıyla görüşmek üzere Washington'a gidecek.
Dün düzenlediği basın toplantısında, parlamenter sistemde milletvekillerinin politik çıkarlar gereği el kaldırıp-indirme yoluyla hiçbir bilgilerinin olmadığı konularda yanlış kararlar alabildiklerini anlatan Gül, "Kendi doğrularımızı anlatacağız. Bilgilendirmek, gerçeği anlatmak bizim görevimizdir" dedi. 'Soykırım' konusunda yargı dahil her yola başvuracaklarını, buna ilişkin uluslararası firma, eski diplomat ve hukukçuların da katılımıyla çok titiz çalıştıklarını aktaran Gül, Washington temaslarının en önemli gündem maddeleri arasında PKK ile mücadelenin de bulunduğunu belirtti. Ziyaretinde terörle mücadelede Amerikan tarafından daha etkin adımlar atılacağını duyacağına inandığını söyleyen Gül, diğer gündem maddesi Irak'la ilgili şunları söyledi: "Maalesef her tarafta büyük yangın var. Kerkük'te de bazı olaylar, karşılıklı saldırılar oluyor. Bütün bunlar, bizim kaygılarımızı haklı çıkarıyor. Irak'ta Kürt, Türk, Arap, Sünni, Şii, herkesin aklını başına alması ve kendi topraklarında kardeşçe yaşamanın yolunu bulması lazım." New York'ta görüşeceği yeni BM Genel Sekreteri Bahn Gi-mun'dan Kıbrıs konusuna sahip çıkmasını isteyeceğini belirten Gül, geçen yıl açıklanan Ortak Stratejik Vizyon Belgesi uyarınca her konudaki Türk-Amerikan işbirliğinin geliştirileceğini umduğunu da söyledi.
'Söylemle değil, eylemle milliyetçiyiz'
Dışişleri Bakanı, AKP'nin 'Türkiye Bülteni' dergisine demecinde ise, "Milliyetçiliği söylemle değil eylemle yapıyoruz biz" dedi. "Biz Kıbrıs'ta milliyetçiliğin kısır hamasi nutuklarla değil, icraatla yapılması gerektiğini herkese gösterdik. Kıbrıs'ta haklı olan, çözüm isteyen taraf olduğumuzu dünyaya kanıtladık. İşte başarının en büyüğü buradadır" diyen Gül, Türk cumhuriyetleriyle ilişkileri geliştirdiklerini anlatırken de "Başta da dediğimiz gibi milliyetçiliği söylemle değil eylemle yapıyoruz biz" ifadesini kullandı.