Gül, Müşerref ve muhaliflere 'Birlik olun' çağrısı yaptı

Gül, Müşerref'in yanı sıra, eski başbakan Benazir Butto'yla da görüştü.


Devlet Başkanı Müşerref'in sıkıyönetim ilanından sonra Pakistan'ı ilk ziyaret eden lider Cumhurbaşkanı Gül oldu. Gül, "İşleyen demokratik kurumlar teröre karşı Pakistan'ın elini güçlendirir" dedi.

İSLAMABAD - Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in sıkıyönetim ilan etmesinin ardından Pakistan'ı ziyaret eden ilk yabancı lider olan Cumhurbaşkanı Abdulah Gül, siyasi krizin tam ortasında Pakistanlı liderlerle görüşüp birlik mesajı verdi. Müşerref'le başkanlık sarayındaki görüşmenin ardından basın toplantısında, "Pakistan'ın karşılaştığı zorluklara rağmen demokrasiye sarsıntısız geçiş kararlılığını saygıyla karşılıyoruz" diyen Gül, Müşerref'in başkanlık görevini ikinci dönem ve sivil olarak üstlenmesinden ötürü kutladı. Terörle mücadele Pakistan'a destek çıkarken sıkıyönetimden kaynaklanan anormal duruma "Pakistan'daki gerçekleri görüyor ve anlıyoruz" yaklaşımı getiren Gül, demokrasi tavsiyesini ihmal etmedi: "İşleyen demokratik kurumlar terörle mücadelesinde Pakistan'ın elini güçlendirecektir."
'Sizi ağırlamak eşsiz onur'
Söze Türkçe "Kardeş Abdullah Gül ve Türkiye'den kardeşler, hoş geldiniz" diye başlayıp İngilizce devam eden Müşerref, Gül'ü ağırlamayı 'eşsiz onur ve ayrıcalık' diye niteleyip, demokratik geçiş sürecine dair bilgi verdiğini kaydetti.
Butto, Han ve Şerif'le de görüştü
Gül, ardından Müşerref'in "Kardeşim olan liderlerle görüşmesi Pakistan'ın çıkarına" yorumu yaptığı temasları çerçevesinde sürgünden dönen eski başbakanlar Benazir Butto ve Nevaz Şerif, Tehrik-i İnsaf Partisi lideri İmran Han, İslami koalisyon lideri Gazi Hüseyin Ahmed ve yine İslamcı Şucat Hüseyin'le görüştü. Muhaliflere "Büyük resme bakın, ülkenin geleceğine odaklanın" tavsiyesi yapan Gül'e, Butto, Türkiye'nin demokrasiye geçiş deneyimlerini sordu. Han da, Gül'ün demokrasi ve İslam'ın bir arada yaşamasına dair düşüncelerini dinlediğini belirtti.
Gül, "Tam zamanında geldik. Gerçek dostluğumuzu gösterdik" diyerek gittiği Müşerref''in onuruna verdiği akşam yemeğinde, ziyaretini 'bir ailenin bir araya gelmesi' diye tanımladı. Daha sonra Butto ve Şerif, Müşerref'e hitaben talep listesi hazırlayacaklarını, bunlar yerine gelmezse seçimi boykota gideceklerini söyledi. (aa, afp, ap)