Gül Obama ile 'yeni bir çağ' başlattı

Gül Obama ile 'yeni bir çağ' başlattı
Gül Obama ile 'yeni bir çağ' başlattı

Gül, EİT zirvesi için geldiği Tahran?da İran dini lideri Ayetullah Hamaney ile görüştü. FOTOĞRAF: AA

EİT zirvesi için Tahran'a giden Cumhurbaşkanı Gül, Ahmedinecad ve Hamaney'le görüşüp 'ABD?ile diyaloğa hazır olun' tavsiyesinde bulundu. Gül 'Obama başkanlığında İran ile sorunlar dahil önemli çözüm fırsatları doğdu. Yeni dünya düzeni kurma imkânına sahibiz, yeni bir çağ açılabilir' dedi

TAHRAN - Türkiye ABD Başkanı Barack Obama’nın tüm bölge açısından büyük önem taşıyan ziyaretine hazırlanırken, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) zirvesi için Tahran’a gitti. Gül, dün İran’ın en üst düzey yetkilisi dini lider Ayetullah Ali Hamaney ve Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ile görüştü. İranlı liderlere ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile temasının izlenimlerini aktarıp ‘Diyalog sürecini değerlendirin’ tavsiyesinde bulunan Cumhurbaşkanı, uçakta gazetecilerle sohbetinde ise şu mesajları verdi: “Obama’nın başkanlığıyla ABD-Türkiye ilişkilerinde yeni bir dönem başladı. İran ile yaşanan sorunlar dahil önemli çözüm fırsatları doğdu. Gerçek anlamda yeni bir dünya düzeni kurma imkânına sahibiz. Yeni bir çağ açılabilir.” 

‘İsrail’in güvenliği karşılanmalı’
Türkiye’nin İran’ın barışçı nükleer enerji elde etme hakkını tanıdığı, güvenlik kaygılarını anlayışla karşıladığını belirten Gül, “Ancak İran bu kaygıları nükleer silahla gidermeye çalışırsa, Türkiye karşı çıkacaktır” dedi. Cumhurbaşkanı, ABD’nin atacağı adımlara yanıt vermesi gerektiğini de sözlerine ekledi. ‘Ortadoğu’da kalıcı anlamda bir güvenliğin sağlanabileceği, bunun için İsrail’in güvenliği konusunun halledilmesinin şart olduğunu’ dile getiren Gül, Obama yönetiminin ilk beş-altı ayının çok önemli olduğunu, nasıl başlarsa öyle gideceğini belirtti. Cumhurbaşkanı şu tavsiyede bulundu: “Önümüzde büyük fırsatlar var. Esas sorumluluk ABD’ye düşüyor. Ama sadece ABD’yi tenkitle yetinmemeliyiz, kendi görüşlerimizi de ortaya koymalıyız. Herkese büyük sorumluluklar düşüyor. Türkiye ve İran da dahil olmak üzere tüm Ortadoğu ülkeleri de görevlerini yerine getirmeli.”

‘Kürt sorununda iyi şeyler olacak’
Yeni ABD yönetimi ile Afganistan, Pakistan, Kürt sorunu gibi konularda ortak düşünceler taşıyıp işbirliği içinde çalıştıklarını söyleyen Gül, “Kürt sorunuyla ilgili gelecek günlerde çok iyi şeyler olacak. Bu meseleyi sadece sınır dışına yüklemek yanlış olur” dedi.
Cumhurbaşkanı, Esenboğa’da da aynı vurguyu yaptı: “Herkes şunu takip ediyor ki, yeni bir dünya içerisindeyiz. Yeni ABD yönetiminin verdiği mesajla, dünyaya bakışıyla yeni bir dönem başladı. Yeni dönemde önemli meselelerle karşı karşıya kaldığımız bölgelerden birisi de burası. İran, Afganistan, Pakistan-Afganistan arasındaki sıkıntılar... Yeni dönem ortaya çıkarken de herkesin hazırlıklı olması, dünya barış ve istikrarı açısından çok önemli.” Bölgenin en önemli sorunu için “Her şeyin başı buradan geçiyor. Savaşan veya terörün yaygın olduğu ülkelerde ekonomik kalkınma olur mu? Olmaz” diyen Cumhurbaşkanı, İran ile her zamanki gibi dürüst, samimi, şeffaf şekilde görüşlerini paylaşacağını belirtti. Gül, İran ile Türkiye’nin enerjiden İran’ın rezervlerinin çıkarılarak dünyaya kazandırılması ve ulaşıma uzanan özel bir ortak gündemi olduğunu söyledi. 

LAT: Türkiye arabulucu olabilir
Los Angeles Times ‘Obama’nın ziyareti Türk arabulucuğunda ABD-İran görüşmeleri spekülasyonlarını artırıyor’ başlığını atarken, bu yönde uzmanların lehte ve aleyhte görüşlerine yer verdi.  (Dış Haberler)