Gül Paris'e 'gelecek' mesajlarıyla gitti

Gül Paris'e 'gelecek' mesajlarıyla gitti
Gül Paris'e 'gelecek' mesajlarıyla gitti

Ünlü müzik grubu Babazula da Türk Mevsimi etkinliklerinde konser vermişti. FOTOĞRAF: aa

Cumhurbaşkanı Gül, Fransa'daki 'Türk Mevsimi' etkinliklerine katılmak için dün Paris'e hareketi öncesi önemli mesajlar verdi: 'Ermenistan'la geçmişi yaşamaya devam etmek geleceği zehirler. AB değerlerini biz yayarız'

ANKARA/PARİS - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ‘Türkiye Mevsimi’ etkinlikleri için Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin resmi davetlisi olarak Paris’i ziyaret ediyor. Gündemi çok yoğun üç günlük ziyarette Türkiye’nin AB üyeliğine karşı çıkan Fransızların zihinlerini ve gönüllerini kazanmaya çalışacak olan Gül, Fransız haber ajansı AFP ile Sarkozy’ye yakın gazete Le Figaro’ya demeçlerinde AB ve Ermenistan’la ilişkiler konularında önemli mesajlar verdi.
Ermenistan ile ilişkilerin normalleşmesine yönelik protokollerin imzalanmasının eli kulağındayken, Gül şunları söyledi: “Geçmişin sorunlarını bugün yaşamaya devam edersek, geleceği zehirleriz. 1. Dünya Savaşı döneminde hem Türkler hem de Ermeniler çok acı çekti. Bizler de dünyanın dört bir yanında çok ızdırap çektik. Milyonlarca insan, Balkanlar, Ortadoğu ve Kafkasya’dan Anadolu’ya göç etmek zorunda kaldı. Yolda bu insanların yarısı öldü veya öldürüldü.” “Bir asır önce olup bitenler hakkında çeşitli iddialar var. Neyin nerede nasıl olup bittiğini bilmeyenler bu konularda karar veremez” uyarısında bulunan Gül, “Arzumuz, tarihçilerin, uzmanların bu konuya eğilmesi. Ortak tarih komisyonunun varacağı sonuçları kabule hazırız. Samimiyetimizi göstermek için konuyla ilgilenen her ülkenin komisyona katılabileceğini belirttik. Fransız tarihçiler de isterlerse katılabilir” çağrısı yaptı.

Komşulara değer yayma
“Önceliğimiz AB müktesebatını, Avrupa değerlerini, AB kazanımlarını Türkiye’de hayata geçirmek” vurgusu yapan Cumhurbaşkanı, “Türkiye, AB kriterlerini kabul etmekle kalmıyor, bu değerleri bölgeye ve komşu ülkelere yaymak için rol üstleniyor” ifadelerini kullandı. AB’nin kendini dini birlik olarak sunmadığını, Türkiye’nin AB ile ilişkileri demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü gibi ortak değerler üzerine oturttuğunu ve Türkiye ile Fransa arasında çıkar çatışması görmediğini dile getiren Gül, Fransa ile Almanya’nın imtiyazlı ortaklık diye tutturmasına atıfla AB’de bazı çevrelerin üyeliğe itirazlarının reformları zorlaştırıp zorlaştırmadığı sorusunu şöyle yanıtladı: “Bu süreç kısa dönemde zor, ama uzun dönemde Türkiye’nin çıkarına. Müzakere süreci bittiğinde Türkiye, bugünkünden farklı olacak. Belki Fransızların ve başkalarının tüm kuşkularının üstesinden gelebilecek veya artık Avrupa’yı istemeyecek, Norveç gibi AB’ye üye olmamayı tercih edecek.” Türkiye’nin İran, İsrail ve Rusya ile ilişkilerde AB’den bağımsız politika sergilediği yorumu üzerine Türkiye’nin Avrupa’nın bölgedeki ‘yumuşak gücünü’ yansıttığını söyleyen Gül, kendisinin, İran’da dini liderler dahil her seviyede diyalog kurabilen tek lider olduğunu anımsattı.

‘Arzu ederim Sarkisyan gelir’ 
Dün havaalanında Fransa’nın Avrupa İşlerinden sorumlu bakan Pierre Lellouche tarafından karşılan Cumhurbaşkanı, Paris’e hareketinden önce havaalanında düzenlediği basın toplantısında Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan’ın 14 Ekim’de Bursa’da oynanacak olan milli futbol karşılaşmasına gelip gelmeyeceğine ilişkin “Ermenistan’daki maça koşulsuz şekilde gittiğimi biliyorsunuz. Arzu ederim, kendisi de aynı şekilde gelir. O nasıl bizi misafir ettiyse, biz de ona aynı misafirperverliği gösteririz” dedi. ‘Sarkisyan davetinizi kabul etti mi’ sorusuna “Daha vakit var” yanıtını verdi.

Paris programı yüklü
Paris’teki ‘Türkiye Mevsimi’ etkinliklerine sanatçıların ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de katılıyor. Dün Fransız Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nün (IFRI) akşam yemeğine katılan Gül, bugün Başbakan Fillon’un verdiği öğle yemeği, Senato Başkanı Larcher’in akşam yemeğinde yer alacak ve UNESCO Genel Kurulu’nun açılış konuşmasını yapacak. Yarın ‘Grand Palais’deki ‘Bizans’tan İstanbul’a: İki Kıtanın Limanı’ sergisini birlikte açacağı Fransız Cumhurbaşkanı Sarkozy ile çalışma yemeğinde buluşacak olan Gül, TÜSİAD ile Fransız muadili MEDEF’in ‘Fransız-Türk Ortaklığı: Avrupa’da ve Dünyada Daha Güçlü Olmak’ etkinliğine de katılacak.
(aa, anka, afp)