Gül, Rice'a 'soykırım kaygısı'nı anlatacak

ABD'de Temsilciler Meclisi'ne sunulan 'Ermeni soykırımı' tasarısı Ankara'da kaygıyla karşılandı. 'Soykırımı anma günü' olan 24 Nisan'dan önce kabulü beklenen tasarının, Dışişleri Bakanı...

ANKARA - ABD'de Temsilciler Meclisi'ne sunulan 'Ermeni soykırımı' tasarısı Ankara'da kaygıyla karşılandı. 'Soykırımı anma günü' olan 24 Nisan'dan önce kabulü beklenen tasarının, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün gelecek haftaki ABD ziyareti öncesi sunulmasına dikkat çekilirken, Dışişleri, TBMM ve sivil toplum örgütleri tasarıya karşı kapsamlı bir girişime hazırlanıyor.
Türkiye'nin karşı girişimleri, Gül'ün 4 Şubat'taki ABD ziyaretinde Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice başta olmak üzere yönetimin üst düzey yetkilileriyle görüşmesiyle başlayacak. Kongre'nin önemli isimleriyle de görüşüp tasarının kabulünün yaratacağı sıkıntıları ilk ağızdan aktaracak olan Dışişleri Bakanı, Rice'a 'yönetimin tasarının kabul edilmemesi için elinden geleni yapması beklentisini' iletecek. Gül'ün özel olarak da Yahudi lobisinin önde gelenleriyle görüşerek destek isteyeceği belirtiliyor. Bu ziyareti TBMM heyetleri ile sivil toplum kuruluşlarının Washington ziyaretleri izleyecek.
Wilson: Yönetimin tavrı değişmedi
Hal böyleyken dün yazılı açıklama yapan ABD Büyükelçisi Ross Wilson, kaygıları yatıştırmaya çalıştı. Bush yönetiminin 'Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemindeki trajik olaylarla ilgili tavrında değişiklik olmadığını' dile getiren Wilson, "Yönetim bu teklife Kongre'de aktif biçimde karşı çıkacaktır" ifadelerini kullandı.
Ancak 150 vekilin imza koyduğu 'soykırım tasarısının' bu kez Temsilciler Meclisi'nde kabulüne kesin gözüyle bakılıyor. Türkiye'nin bir önceki Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu da bu beklentiyi dile getirirken, asıl önemli olanın tasarının Kongre gündemine getirilip getirilmeyeceği olduğunu vurguladı.