Gül, Rusya ile 'yol haritası' çizecek

Gül, Rusya ile 'yol haritası' çizecek
Gül, Rusya ile 'yol haritası' çizecek

Dün Moskova?ya ulaşan Gül, akşam saatlerinde Kremlin?deki ikametgâha yerleşti. FOTOĞRAF: AFP

Cumhurbaşkanı Gül, 150 işadamı eşliğinde Rusya'ya 'çıkartma yapıyor'. En önemli gündem maddesi ikili ilişkilerin gelişmesinin yanı sıra Türkiye'nin enerji hatlarının kesişme ülkesi haline gelmesi ve bölgesel rolünün artması. Çok boyutlu güçlü ortaklık vurgusu yapan Gül, Medvedev ile 'bir nevi yol haritası' çizecek

MOSKOVA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül dört günlük Rusya ziyareti için dün Moskova’ya gitti. Rus Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’in davetlisi Gül, Başbakan Vladimir Putin’in yanısıra parlamentonun alt ve üst kanatlarının başkanları ve Moskova Belediye Başkanı ile görüşecek. Gül cumartesi Rusya’nın en zengin bölgelerinden biri olup Türkiye’nin özel ilişkilerinin bulunduğu Tataristan’a da giderek Cumhurbaşkanı Mintimer Şaymiyev tarafından ağırlanacak.
Ağustostaki Gürcistan-Rusya savaşının sonrasında düzenlenen ziyaretle Türkiye-Rusya ilişkilerini geliştirmek, Türkiye’nin bölgesel rolünü artırmak, Ermenistan ile yakınlaşma sürecinde dayanışmak, Türkiye’nin enerji hatlarının kesişim noktası konumuna gelmesini sağlamak amaçlanıyor. Ocakta Ukrayna’nın Rus doğalgazını Avrupa’ya ulaştıran hattı bir süre kapatmasıyla yaşanan enerji krizinin ardından Moskova’nın Türkiye üzerinden gaz hattı geçirmeye istekli olduğu belirtiliyor. Ankara da Samsun-Ceyhan boru hattından Rus ve Kazak petrolünün akmasını arzuluyor. Türkiye’nin ilk nükleer santral ihalesine Rus konsoryumu Atomstroiexport’un talip olmasında yaşanan sorunlar da ele alınacak.
Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile kalabalık işadamı heyetinin eşlik ettiği Cumhurbaşkanı, ziyareti vesilesiyle İzvestiya’nın Zaman ile hazırlayıp 250 bin bastığı özel eke konuştu. Gül, Putin’in Aralık 2004’te devlet başkanıyken Türkiye’ye yaptığı ziyarette ‘Dostluğun ve Çok Boyutlu Ortaklığın Derinleştirilmesine İlişkin Ortak Deklarasyon’ imzalandığını hatırlattı. Bu belgeyle konulan ‘çok boyutlu güçlendirilmiş ortaklık’ hedefinin dört yılda ‘daha da derinleştirilip geliştirildiğini’ belirten Gül, “Medvedev ile her alanda ilerlemesini hedeflediğimiz ilişkilerimize ait bir nevi yol haritası üzerinde görüş alışverişinde bulunacağız” dedi.
Cumhurbaşkanı, dün Moskova’ya hareketi öncesi düzenlediği basın toplantısında, Rusya’yı önemli bölgesel aktör ve küresel güç gördüklerini, ortak ilgi alanlarına giren, yakın coğrafyada meydana gelen gelişmeleri de ele alacaklarını, ekonomik ilişkilerin geliştirilip derinleştirilmesine çalışacaklarını anlattı. “Geçen yıl 38 milyar dolar ticaret hacmiyle Rusya en büyük dış ticaret ortağımız. Gaz ihtiyacımızın üçte ikisi, petrol ihtiyacımızın üçte birini Rusya’dan sağlıyoruz. Diğer ekonomik faaliyetler de çok geniş. Türk işadamlarının geçen yıl Rusya’da aldığı projelerin değeri 5 milyar dolar, toplamda gerçekleştirdiği proje 30 milyar dolarlık” bilgisini veren Gül, Rusya ile batı hatları ve Mavi Akım projelerine yeni hatların eklenmesi, Türkiye üzerinden kuzey-güney hattından aşağılara da proje gerçekleşmesinin mümkün olduğunun altını çizdi. 

Tataristan için bir ilk
İlk kez bir Türk Cumhurbaşkanı’nın Tataristan’a gidip başkent Kazan’da Tataristan-Türkiye İş Forumu’nun açılışını yapacak olması bakımından da ziyaretinin önemini vurgulayan Gül, Soçi’de kış olimpiyatları, Kazan’da üniversitelerarası olimpiyatlar için yapılan altyapı hamlesinde Türk iş adamlarının önemli rolü olacağına inandığını belirtti. Türkiye ile Rusya arasındaki gümrük sorununu en üst düzeyde görüşeceğini, bakanların da ele alacağını sözlerine ekledi. (aa, Reuters)