Gül, Solana'nın önerisine karşı

Gül, Solana'nın önerisine karşı
Gül, Solana'nın önerisine karşı

Abbas?ı ağırlayan Gül, Filistin devletine destek verirken, İsrail?in iknasına atıf yaptı. FOTOĞRAF: REUTERS

Haber: HİLAL KÖYÜ / Arşivi

ANKARA - Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas’ı ağırlayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, AB Dış Politaka şefi Javier Solana’nın İsrail ile Filistin aralarında anlaşamazsa BM Güvenlik Konseyi’nin tek taraflı olarak Filistin devletini tanımasını içeren önerisine karşı çıktı. Gül, “Türkiye iki devletli çözüm için önemli aktörlerle hareket etmeyi ve gerekeni yapmayı istemektedir. Önemli aktörlerle mutabakat olmadan bir şey yapmanın faydalı olmayacağı kanaatindeyiz, hatta zarar da verebilir” tavrını koydu. Gül, Türkiye’nin Konsey’in geçici üyesi olarak Filistin devletinin kurulması için ‘elinden geleni yapacağını’ belirtmekle yetindi. İsrail de öneriyi derhal reddetmişti.
Abbas dün Gül tarafından Çankaya Köşkü’nde ağırlandı. Diplomatik kaynaklara göre, İsrail’le barış içinde yanyana yaşayacak, başkenti Doğu Kudüs olan iki devletli çözüme desteği yineleyen Gül, “Ortadoğu barışı için Obama yönetiminin başlattığı adımların sonuçlanmasına uğrayaşıyoruz. Bunun için de Filistin’in birliğin kuvvetli olması önemli. Hamas’la işbirliğinizi en üst noktaya çıkarmak zorundasınız” dedi. Abbas da “Barış için gerekeni yapacağız” yanıtını verdi. Ortak basın toplantısında Gül, Türkiye’nin Abbas’ın barış arayışlarına desteğini yineleyip, “Umut ediyorum iyimser hava boşa gitmez” derken, Abbas İsrail’in işgal topraklarındaki Yahudi yerleşimlerinin inşasını dondurmaya yanaşmamasına dikkat çekti. Abbas ile Gül, dün Filistin’in Ankara büyükelçiliğinin yeni binasının açılışını yaparken, Cumhurbaşkanının bölgeye önemli bir ziyaret planladığı aktarıldı. 

‘İftira, uydurma’
Öte yandan Filistin lideri geçen haftaki resmi Kıbrıs Rum Kesimi ziyareti sırasında, adadaki soruna dair Rum tezlerine destek olduğu iddiaları için “İftira, asılsız, uydurma” deyip ekledi: “Arafat’ı öldürdüğüm iftirasını da attılar, Mübarek’e bağırdığımı da söylediler. Bunlara inanmayın.” Haberlerde Abbas’ın tek cümlesine atıf yapılamazken, Rum lideri Dimitris Hristofyas’ın ağzından çıkan sözlere dayanılarak Filistin liderinin Rum tezlerini desteklediği öne sürülmüştü.