Gül Talabani'ye kapıyı açacak

Türkiye, Irak'ın Şii Başbakanı Nuri Maliki'nin sağlayamadığı siyasi uzlaşmaya katkı umuduyla Sünni kökenli Devlet Başkanı Yardımcısı Tarık Haşimi'yi Ankara'da ağırlarken, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı olması halinde Irak politikasının değişeceğinin ilk somut sinyali geldi.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Türkiye, Irak'ın Şii Başbakanı Nuri Maliki'nin sağlayamadığı siyasi uzlaşmaya katkı umuduyla Sünni kökenli Devlet Başkanı Yardımcısı Tarık Haşimi'yi Ankara'da ağırlarken, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı olması halinde Irak politikasının değişeceğinin ilk somut sinyali geldi. Gül, dün Haşimi ile ortak basın toplantısında, seçilmesi halinde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in ambargo uyguladığı Kürt kökenli Devlet Başkanı Celal Talabani'ye Çankaya'nın kapısını açacağı mesajı verdi. Gül, "Irak'ın meşru başbakanları, cumhurbaşkanları muhatabımızdır" dedi.
Maliki serzenişi
Washington'da Maliki'nin değiştirilmesi gerektiğine dair tartışmaların kızıştığı bir sırada Başbakan Tayyip Erdoğan'ın önceki gün özel uçak göndererek Ankara'ya getirttiği Irak Uyum Cephesi liderlerinden Devlet Başkanı Yardımcısı Haşimi'ye dünkü temaslarında 'Irak'ta siyasi uzlaşı sağlanmalı' mesajı verildi. Gül'ün ardından Erdoğan'la görüşen Haşimi, Sünni grupların Maliki'den bekledikleri desteği alamadığından yakınarak, "Maliki ile uzlaşmak için desteğinize ihtiyacımız var" vurgusu yaptı. Düzenlenen ortak basın toplantısında ise Gül, Irak'ın toprak bütünlüğünün korunmasının 'hayati' önemde olduğunu belirterek,
"Irak'taki sıkıntılardan kurtulmak için bölünme asla alternatif değildir ve olamaz. Bunu tüm dünya anlamalıdır. Türkiye Irak'ta milli uzlaşıdan yanadır" dedi.
Gül, cumhurbaşkanı seçilmesi halinde devlet başkanları düzeyinde Irak ile Türkiye arasında bir temas olup olmayacağının sorulması üzerine şu yanıtı verdi: "Iraklıların meşru başbakanları, cumhurbaşkanları, dışişleri bakanları bizim muhataplarımızdır. Irak'ın merkezi hükümetini daima muhatap alıyoruz. Bu çerçevede komşu ülkeler, uzak ülkeler birbiriyle yakın ilişki içinde olacaktır. Ama Irak da Türkiye'ye bigâne kalamaz. Irak'ın toprak bütünlüğünü koruyacak şekilde huzura kavuşması birinci çıkarımızdır. Böylelikle bölgede terör yer alamayacaktır, büyük bir ekonomik işbirliğinin önü açılacaktır."
'İran operasyonda haklı'
İran'ın Kuzey Irak'a sınır ötesi operasyonuyla ilgili soru üzerine Gül, kuzeydeki otorite boşluğunun teröristlere faaliyet imkânı tanıdığını, bunun da tüm komşular için tehlike yarattığını kaydedip ekledi: "Dolayısıyla her ülke kendi sınırlarını, güvenliğini korumak için meşru tedbirlerini almakta haklıdır."
Haşimi ise, Maliki'nin 8 Ağustos'taki ziyaretinde Türkiye ile Irak arasında enerji ve güvenlik alanında imzalanan ortak bildiriyi desteklediklerini belirtip, 'Irak'ın hiçbir zaman komşusuna tehlike teşkil edecek bir sahaya dönüşmesini ve terör kaynağı olmasını kabul
edemeyeceklerini' kaydetti. Haşimi, Irak Uyum Cephesi olarak bir süre önce çekildikleri Irak hükümetine dönüp dönmeyecekleri sorusu üzerine "Maliki'ye sunduğumuz 'ıslah paketi'nin kabul edilmesi halinde mümkün" dedi. Haşimi bu çerçevede petrol paylaşımı, eski Baasçıların işlerine geri dönmesi ve toprak bütünlüğü gibi konularda Şiiler ve Kürtlerin Sünnilerin haklarını tanımadığını anlattı.