Gül: Türkiye'den İran'a saldırı olmaz

İran'a saldırıda Türkiye topraklarının kullanılmak istenildiği spekülasyonları artarken, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, bu olasılığı dışladı.

KAHİRE - İran'a saldırıda Türkiye topraklarının kullanılmak istenildiği spekülasyonları artarken, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, bu olasılığı dışladı. Hafta sonunda Kahire'deki Arap Birliği'nin toplantısının özel davetlisi olan Gül, önceki akşam Genel Sekreter Emir Musa ile görüşmesi sonrası 'İran'a saldırı olursa Türkiye ne yapar' sorusuyla karşılaştı. Gül, "Türkiye'den komşularına hiçbir zaman saldırı söz konusu değildir, bu olmamıştır da..." yanıtını verdi. Gül, Ankara'ya dönüşünde ise Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi'nin İran'a olası yaptırım kararına tavrı sorulunca, "Niye acelemiz olacak ki. Herkes ne yapıyorsa, biz de yaparız. Komşularımızla ilgili yaklaşımımızın daha dikkatli olmasından daha tabii bir şey yok. BM kararı tüm üyeler için bağlayıcı" yanıtını verdi.
Mısır temasları sırasında ise Arap Birliği davetini 'büyük onur' diye niteleyen Gül, dünkü toplantıda Filistin'de birlik hükümetinden memnuniyeti dile getirip, uluslararası toplumun da desteğinin gerektiğini kaydetti. Gül, İsrail'in reddettiği Arap Birliği barış planını 'önemli bir zemin' diye niteledi. Irak'ta bölünmenin sonu kestirilemeyen sonuçları olacağını' belirten Dışişleri Bakanı, "Irak ile dayanışma göstereceğimiz gün, bugündür" dedi. Ortadoğu'da bölgesel düzenlemeye ihtiyaç olduğunu belirten Gül, en kısa sürede Türk-Arap forumunun toplanıp kurumsallaşacağı inancını dile getirdi.
Mübarek Türkiye'ye gelecek
Pek çok ikili temas fırsatı bulan Gül'ün Mısır Başkanı Hüsnü Mübarek'le görüşmesine program elvermezken, Mübarek'in yakında Türkiye'ye geleceği açıklandı.