Gül, Türkiye'nin Rasmussen'e karşı olmadığı mesajı verdi

BRÜKSEL - Cumhurbaşkanı Abdulla Gül, Türkiye’nin NATO’daki Avrupalı ve Amerikalı müttefiklerine ittifakın görev süresi dolmakta olan genel sekreteri Jaap Hoop de Scheffer yerine Danimarka Başbakanı Anders Fog Rasmussen’in getirilmesine karşı olmadığı mesajı yolladı. Hz. Muhammed karikatürlerine dair kriz ve Roj TV’nin kapatılmaması yüzünden Türkiye Rasmussen’i veto edebileceği işaretleri verirken, Gül aksi yönde konuştu.
Cumhurbaşkanı Gül dün Brüksel temaslarını tamamladıktan sonra düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin beklentisinin NATO’nun en başarılı ve güçlü çalışmasını sağlayacak bir devlet adamının bu sorumluluğu üstlenmesi olduğunu anlatırken, Rasmussen için görüşü sorulunca, “Türkiye’nin herhangi bir tavrı yok. Kendisi Avrupa’nın önemli ve en başarılı başbakanlarından birisi” dedi. Cumhurbaşkanı, Afgan misyonu nedeniyle yeni genel sekreterin Müslümanlardan tepki çekmeyecek biri olması gerektiğini düşünüp düşünmediği sorulunca, ‘dini unsurların çok fazla gündeme getirilmesine gerek olmadığı’ yanıtını verdi. Türkiye’nin de NATO için aday önerme pozisyonu olmadığını belirten Cumhurbaşkanı, önerilen isme dair NATO’da iç istişareler çerçevesinde görüşlerini açıklayacaklarını söylerken, adayın ille de 3-4 Nisan’daki zirvede belirlenmesi gerekmediğini ekledi.
Gül basın toplantısında ayrıca şu mesajları verdi: 

Obama ziyareti Türkiye’nin öneminin işareti: Türkiye ile ABD arasındaki ilişki stratejiktir ve çok önemlidir. Sadece ikili ilişkilerde değil bölgeyle ve uluslararası büyük meselelerle ilgili hep istişare vardır. Sayın Başkan’ın bunları da dikkate alarak Türkiye’yi ziyareti bizi memnun etmiştir. Çok faydalı olacağına inanıyorum. Ayrıca ziyaretin, Türkiye’nin öneminin kavranması açısından da çok önemli.

Terör elimine edilecek: Terörün ve terör organizasyonlarının, bizim için başta gelen PKK dahil illegal bütün teşkilatların artık dünyada yeri yoktur. Hepsi elimine edilecektir. Dünyada yeni anlayış bir var. Irak’a ziyaretimde, hem merkezi hükümet ile hem bölgesel Kürt yönetimiyle temaslarımda hepsi bu konuda belli bir noktaya gelmiştir. 

Konjonktür değişse de AB?atılan imzaya bağlı kalmalı: Türkiye AB konusunda acele etmeden müzakereleri başarıyla bitirmeyi hedefliyor. Esas karar o zaman alınacak. Farklı görüşler olabilir ancak konjonktürel davranılmamalı. En önemli olan, atılan imzalara bağlı kalınması.

Türkiye-İsrail ilişkileri çok önemli: Türkiye-İsrail ilişkileri önemlidir. İlişkilerin sağlamlığı barışa hizmet eder. Türkiye, barışa en çok katkı potansiyeli olan ülkedir. İsrail’de yeni kurulacak hükümetin iktidar olduktan sonra muhalefetteki söylemlerini değiştirmesini bekliyoruz. Aksi halde bugünkü durumdan daha kötüye gidilir. (aa)