Gül üçüncü 'AfPak' zirvesini düzenleyecek

ANKARA - Türkiye, Kaide ve Taliban’ı yok etme iddiasıyla Afganistan’da bulunan uluslararası güçlerin İslamcı gruplarla savaşının yarattığı ortamda komşu Pakistan’a yayılan çatışmaların iki komşu ülke ilişkilerinde yarattığı tahribatın giderilmesi için yeniden harekete geçiyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile Pakistan Devet Başkanı Asaf Ali Zerdari’yi Türkiye’de buluşturacak. Nisanın ilk haftasında olacak üçlü zirveye ilgili ülkelerin istihbarat örgütü başkanları ile genelkurmay başkanlarının da katılacağı kaydedildi.
10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Afganistan ve Pakistan cumhurbaşkanlarını 2007’de buluşturmuştu. Bu toplantılar teknik düzeyde sörerken, Cumhurbaşkanı Gül de 2008’de ikinci zirveye ev sahipliği yapmıştı. Afganistan, Pakistan’ın aşiret bölgesinde rahat haraket eden Taliban’ın engellenememesi nedeniyle Pakistan’a öfkeli. Pakistan ise bu gruplarla mücadele ettiğini vurguluyor. Güvenlik sorunları ve tarafların karşılıklı ithamlarının artması Türkiye’nin üçüncü zirve önerisine yol açtı. Gül Karzai ve Zerdari ile telefon görüşmeleri ile Türkiye’nin yeni bir zirveye ev sahipliği yapma arzusunu iletti. İki liderin de sıcak bakması üzerine üç ülke dışişleri bakanlıkları, zirvenin ayrıntılarını görüşmeye başladı. 

İstihbarat ve ordu temsilcileri de var

Türkiye’deki zirvenin İstanbul ya da Ankara’da Çankaya Köşkü’nde yapılabileceği belirtiliyor. Güvenlik kaygılarıyla toplantının tarihi ve yeri resmen açıklanmıyor. Zirvenin nisan başında Obama’nın Türkiye ziyareti öncesinde yapılabileceği belirtiliyor. ABD yönetiminin de Türkiye’deki üçlü zirveye büyük destek verdiği bildirildi. (Radikal)