Gül umudunu Bush yönetimine bağladı

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, ABD'den dönüşünde, Temsilciler Meclisi'ne sunulan Ermeni soykırımı yasa tasarısına karşı Başkan George W. Bush'un mektup göndereceğini, Dışişleri Bakanı Condi Rice'ın da ikna temaslarında bulunacağını söyledi.

NEW YORK - Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, ABD'den dönüşünde, Temsilciler Meclisi'ne sunulan Ermeni soykırımı yasa tasarısına karşı Başkan George W. Bush'un mektup göndereceğini, Dışişleri Bakanı Condi Rice'ın da ikna temaslarında bulunacağını söyledi. Son olarak New York'ta BM Genel Sekreteri Bahn Gi-Mun'la 50 dakikalık görüşmede Kıbrıs, Irak, Ortadoğu, Medeniyetler İttifakı'nı değerlendiren Gül, Bahn'dan Kıbrıs'la bizzat ilgilenme, Annan Planı'nı dikkate alma, selefi Kofi Annan'ın çalışmalarını temel alma ve zamanı gelince KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'la bir araya gelme sözü aldı. Bahn'ın bir komşu ülke olarak Türkiye'nin Irak'ın geleceği ve Kerkük konularındaki görüşlerini öğrenme talebi üzerine, Gül derinlemesine bilgi verdi. Bahn, Kerkük'ün statüsüyle ilgili bu yıl yapılması planlanan referandumun önemli bir konu olduğunu, BM'nin orada bazı çalışmaları bulunduğunu ve Türkiye'nin görüşlerini bizzat öğrenmek istediğini belirtti.
Dışişleri Bakanı, önemli kişilerin katıldığı ve yoğun ilgi gören Dış İlişkiler Konseyi'nde 'Türkiye, Irak ve Ortadoğu' başlıklı konuşma yaptı. 'Küçük Irak modeli' Kerkük'te barış sağlanmasının çok önemli olduğunu belirten Gül, Kerkük referandumunun şu anki demografik yapı temelinde çözüm getirmeyeceğini, sorunları büyüteceğini vurguladı. Gül, PKK konusunda Amerikalıların nabzını "Siz de yanı başınızdaki bir komşudan, örneğin Meksika'dan gelebilecek terörist saldırılara hoşgörü gösterebilir miydiniz" sözleriyle yakalamaya çalışıp ekledi: "ABD'nin Irak'taki başarısı, bizim başarımız olacak."
'301'in değişmesini istiyorum'
Gül, Kıbrıs'ta Türk askerini sorgulayan Yunan asıllı dinleyiciye, "Biz, işgal etmek için gitmedik. Rumlar Annan Planı'na 'evet' deseydi, bugün Türk askeri olmazdı" yanıtını verdi. Dışişleri Bakanı, gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesi ve 301. maddenin akıbetiyle ilgili soru üzerine, 301. maddeyi uzun bir zamandan beri değiştirmek istediklerini, hükümetin cinayetten önce çalışmalara başlayıp sivil toplum örgütleriyle görüştüğünü söyledi. "Bu maddenin değişmesini istiyorum, çünkü reform sürecimizi gölgeliyor" vurgusu yapan Gül, dış dünyanın sırf bu madde yüzünden sanki Türkiye'de ifade özgürlüğü yokmuş, insanlar düşüncelerinden dolayı cezaevlerine konuluyormuş, kitaplar özgürce basılamıyor ya da hükümet eleştirilemiyormuş gibi yanlış izlenime kapıldığını dile getirdi. "Biz, böylesine bir imajı hak etmiyoruz ve bunu değiştirmek istiyoruz" diyen Gül, aslında Türkiye'nin bu maddeyi AB ülkelerinin yasalarından aldığını, ancak uygulamada kimi sıkıntılar çıktığını ekledi.