Gül'den Erivan'a 'Soykırım lobiciliğini bırak' mesajı

Azerbaycan'ı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ermenistan'ın 1915 olaylarının yorumlanmasını başka ülke parlamentoları nezdinde takibi sürdürdükçe ilişkilerin normalleşmeyeceğini söyledi.

BAKÜ - Azerbaycan'ı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ermenistan'ın 1915 olaylarının yorumlanmasını başka ülke parlamentoları nezdinde takibi sürdürdükçe ilişkilerin normalleşmeyeceğini söyledi.
Önceki akşam Azeri meclisine hitap eden Gül, Ermenistan'ın Türkiye ve Azerbaycan'a yönelik tavrını öne çıkardı. Türkiye'nin Ermenistan'ı 1991'de tanıdığı, Karadeniz'e sahili olmadığı halde Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'na davet ettiğini anımsatan Gül, buna rağmen yaşanan sorunların Ankara değil Erivan'ın tutumundan kaynaklandığını söyledi: "Ermenistan'ın Türkiye'ye karşı hasmane davranışlar içinde olması ve diğer komşusu Azerbaycan'ın topraklarını işgalinin bugünkü durumun sebebi olduğunu artık dünya görmeli. Ermenistan 1915 olaylarının yorumlanmasını başka ülkelerin parlamentoları nezdinde takip etmeyi sürdürdükçe
ilişkilerin normalleşmesiyle ilgili gelişme beklenmemeli." "Bu durumdan hoşnut olduğumuzu söyleyem" diye devam eden Cumhurbaşkanı, "Bölgemizin huzur ve istikrarı açısından, iyi komşuluk ilişkilerinin gerekli olduğuna inanıyorum" vurgusu yaptı. Türkiye'nin Güney Kafkasya'nın huzur ve istikrarı için uluslararası hukuk ilkelerini esas aldığının altını çizen Gül, "Yukarı Karabağ sorununun da Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü içinde, barışçı çözümü için katkı ve desteği sürdüreceğiz" dedi.
'Projeler barış isteyen herkese açık'
Gül, 'soykırım' iddialarına atıf yaparak Türkiye'nin Ermenistan'a yaptığı ortak tarih komisyonu önerisinin geçerliliğini koruduğunu belirtti. Türkiye ile Azerbaycan arasında ortak enerji ve işbirliği projelerinin halklara getirdiği kazançlara dikkat çeken Cumhurbaşkanı, "Bu projelerin barış, istikrar ve iyi komşuluk ilişkilerine saygı duyan ülkelere de açık olduğunu Ermenistan yöneticileri de anlamalı" ifadelerini kullandı.
Türkiye ile Azerbaycan arasındaki soy, dil ve inanç birliği ile güçlü dostluk ve kardeşlik ilişkilerine değinirken, "Azeri Türkü'nün canı yandığı zaman bizim de yanar. O ağladığında, biz de ağlarız. O mutlu olduğunda biz de oluruz" diyen Cumhurbaşkanı, Bakü-Tiflis-Ceyhan, Bakü-Tiflis-Erzurum ve Bakü-Tiflis-Kars projeleriyle Avrasya'nın yeni bir konum kazandığına işaret ederek, "İçinde bulunduğumuz yüzyıla damgasını vuracak olan bölge Avrasya'dır" dedi.