Gül'den Obama'ya 'Filistin'de barışı sağla' çağrısı

ANKARA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gazze’de yaşananlardan insanlık adına utanç duyduğunu belirterek, 20 Ocak’ta ABD’de başkanlığı devralacak Barack Obama’ya ‘Barışı sağla’ çağrısı yaptı. Gül dün Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Ömer Guelleh ile Çankaya Köşkü’nde düzenlediği ortak basın toplantısının ardından gazetecilerin soruları üzerine Gazze’deki son durumu değerlendirdi.
Türkiye’nin ateşkes için büyük çaba sarf ettiğini belirten Gül, “Türkiye, sanki bu olayların olacağını görür gibi hareket etmiştir. Maalesef, bunlar önlenemedi” dedi. Gül şöyle konuştu: “Yaşanan olaylardan, insanlık adına utanç duyuyorum. Bu kadar çocuğun öldüğü bir ortamda dünyanın sessizliğini ve ateşkesin sağlanamamasını büyük bir üzüntü ile karşılıyorum. Bütün tarafların, ateşkesi bir an önce sağlaması ve herkesin bunun için yardımcı olması gerek. Aksi halde gelecek nesillere istikrarsızlık bırakılacak. Gazze’de bir trajedi yaşanıyor ve bunu çok tehlikeli buluyorum. Uzun vadede olayı çok tehlikeli görüyorum. Annapolis’ten tutun da geriye doğru şimdiye kadar yapılan bütün olumlu teşebbüsler, birden bire boşa çıktı. Hepsinin altına dinamit konuldu.”

‘ABD?yönetimine büyük görev düşüyor’
Ateşkesin sağlanması ve sorunun çözümü için yeni ABD yönetimine de çağrıda bulunan Gül, konuyu uzun vadeli ele alan bir yaklaşım gerektiğini vurgulayıp şöyle seslendi: “Göz göre göre ölen binin üzerindeki insanın üçte birinin çocuk olduğunu bile bile, bunun bu şekilde devam etmesine müsaade etmek çok tehlikeli. Öncelikle ateşkesin süratli bir şekilde sağlanması ve ardından Filistin ile İsrail’in yanyana yaşayabileceği, Filistin devletinin yaşayabilir bir şekilde kurulabileceği ve sorunların çıkmayacağı düzeni kurmak gerekir. Bu açıdan yeni Amerikan yönetimine büyük görev düşüyor. Bugünkü Başkan son dakikaya kadar otoritesini kullanır, bu geçiş dönemi içindeki bütün önemli meseleler yeni yönetime devredilir. Afganistan’dan tutun Afrika’ya kadar, Irak’ta ve bölgedeki bir çok gelişmelere kadar dünyada karşılaştığımız krizlerin altındaki esas mesele, Filistin’den kaynaklanıyor. ABD yönetimi konuya kapsamlı ve kalıcı şekilde yaklaşmalı.”
Gül, 2006’da da İsrail’in Lübnan’a saldırdığını anımsatıp, “Bu acılar, iki senede bir tekrarlanamaz. Bu şekilde giderse iki sene sonra tekrar mı karşılaşacağız? Bunu ne bölge ne dünya taşıyabilir” diye konuştu. (Radikal)