Gül'ü yoğun bir Avrupa trafiği bekliyor

Hakkında verilen gensoru nedeniyle bu haftayı sıkı bir tempo içinde geçiren Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ü gelecek hafta da yoğun bir Avrupa trafiği bekliyor.

ANKARA - Hakkında verilen gensoru nedeniyle bu haftayı sıkı bir tempo içinde geçiren Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ü gelecek hafta da yoğun bir Avrupa trafiği bekliyor. Gül, ilk olarak 25 Ocak'ta Lübnan için düzenlenecek olan Uluslararası Bağışçılar Konferansı'na katılmak üzere Paris'e gidecek. Fransa'dan 26 Ocak'ta NATO üyesi ülkelerin dışişleri bakanları toplantısı için Brüksel'e geçecek olan Gül, 26 üye ülkenin bakanlarıyla, özellikle Afganistan ve Kosova dosyalarından oluşacak bir gündem çerçevesinde buluşacak. ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın Avrupa'da bulunması nedeniyle düzenlenen toplantının ardından, NATO üyesi ülkelerin bakanları ile Afganistan'daki Uluslararası Destek Gücü'ne katkıda bulunan ülkelerin bakanları bir araya gelecek.
Dışişleri Bakanı, Brüksel'in ardından da 26-27 Ocak günlerinde Dünya Ekonomik Forumu toplantıları için Davos'ta bulunacak. Geçen yıllarda Türkiye'nin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki heyetler tarafından temsil edildiği toplantılar çerçevesinde Gül'ün, "Türkiye'nin Politik Geleceği" konulu oturuma katılarak, görüşlerini aktarması bekleniyor. Gül'e, Devlet Bakanı Ali Babacan'ın eşlik etmesi öngörülüyor. Gül'ün Şubat ayı başlarında da ABD'ye gitmesi planlanıyor.