'Gül'ün Amerika ziyareti başarısız'

Amerika'daki resmi temaslarının sonuna gelen Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, dün New York'a geçip BM Genel Sekreteri Bahn ki-Mun'la görüşürken, Financial Times, Kuzey Irak ve...

NEW YORK/LONDRA - Amerika'daki resmi temaslarının sonuna gelen Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, dün New York'a geçip BM Genel Sekreteri Bahn ki-Mun'la görüşürken, Financial Times, Kuzey Irak ve PKK, 'Ermeni soykırımı' gibi konulara odaklanan ziyaretin başarısız olduğu ve Türk-Amerikan ilişkilerini daha da zor günler beklediği yorumu yaptı. Gazetenin haberinde, Gül'ün zaten hassas olan ilişkilerin düzeltilmesi için yaptığı temaslarda önemli bir ilerleme kaydedemediği, Irak ve 'soykırım' konularının Türkiye'de yaşanan Amerikan düşmanlığını körükleyebileceği görüşüne yer verdi.
ABD'de de Türkiye'nin Kuzey Irak'a olası askeri müdahalesine ilişkin kaygılar bulunduğu kaydedilen haberde, uzmanların 'İran'ın tecrit edilmesi çabalarında Türkiye'nin desteğinden yoksun kalınabileceğine dair kaygılarına' işaret edildi. Gül'ün 'Ermeni soykırımı' tasarısını destekleyen ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ile görüşemediği kaydedilen haberde, 'aslında Beyaz Saray'ın da tasarıdan hoşnut olmadığı, ancak Başkan Bush'un tasarıyı engellemek için ne kadar ileri gidebileceğinin belli olmadığı' görüşü dile getirildi. Haberde, Kerkük konusunda ise ABD yetkililerinin referandumun geleceğiyle ilgili kararı Irak hükümetinin vereceğine dair açıklamalarına yer verildi.
'Ermeni tasarısı halkta büyük şok yaratır'
Gül'ün Washington Post'a demecinde de Türkiye'nin uyarı niteliğindeki kaygıları yer aldı. "Ermeni tasarısı geçerse Türkiye'de büyük şoka yol açar. Türk hükümeti, ABD ile işbirliğinin kesilmesi yönünde halktan gelecek talepleri önleyemez" diyen Gül, ABD'nin, PKK'nın Kuzey Irak'taki varlığına karşı harekete geçmesi gerektiği yönündeki Türk görüşünü yineledi. Kerkük'ün 'küçük bir Irak' niteliği taşıdığına dikkat çeken Dışişleri Bakanı, "Referandum yapılırsa sorun daha da büyük" dedi.
Davutoğlu'ndan Kuzey Irak uyarısı
Dışişleri Bakanı Gül'ün Washington ziyaretine katılan ve German Marshall Fund'da bir konuşma yapan Başbakan Tayyip Erdoğan'ın dış politika başdanışmanı Ahmet Davutoğlu da, Irak'taki Amerikan güçlerinin Kuzey Irak'a çekilmesi veya Kuzey Irak'a NATO askeri gönderilmesi gibi önerilere Türkiye'nin karşı olduğunu söyledi. (Financial Times, Washington Post, aa)